Rozdáva tvrdé údery, veľa znesie, má skoro zázračnú schopnosť zvládnuť obrovskú súťažnú záťaž a súperi majú z neho strach. Vladimír „Terminátor“ Konský (32) si prezývku, ktorú mu dali po zápasoch v Rusku, plne zaslúži. Napriek množstvu titulov, od európskeho cez svetového šampióna v thajskom boxe až po majstra sveta v lethwei, čo je box bez rukavíc, stále naplno maká a snaží sa ešte zlepšiť. Vypracoval sa pritom z ťažkých pomerov, po maminej smrti musel nechať školu a pomáhať otcovi so súrodencami. Zarábal si aj kopaním hrobov.

Od telky do ringu

Vlado pred pár dňami boxoval na Diamonds Fight Night 3 Gala, kde svojho súpera porazil 3 : 0 na body. V treťom kole ho dokonca musel rozhodca počítať. Zaradil sa tak do zástupu boxerov, ktorých Vlado porazil. Nie je to však žiadna urážka. Zo 110 zápasov totiž Vlado 80 vyhral. Už samotný počet zápasov z neho robí výnimočného boxera. Zaslúžil sa o to najmä svojou pracovitosťou a vytrvalosťou. „Začal som ako 17-ročný spolu s kamarátom. Nemyslím si, že som nejaký zázračný talent. Mal som chuť a výdrž,“ opisuje svoju cestu k titulom Vladimír Konský.


Vlado Konský: Trénuje každý deň, bohatú zbierku titulov môže ešte poriadne rozšíriť.

Foto: Michal Šebeňa

K thajskému  boxu sa dostal tak ako väčšina chalanov v tom čase – cez filmy. „Páčilo sa mi to. Pripojil som sa ku kamarátovi, ktorý nemal s kým trénovať. Ujal sa nás Milan Škorňa, ktorý nám poskytol nielen svoje vedomosti, ale zo začiatku aj rukavice a výbavu,“ vysvetľuje. „Keď som potom začal naozaj trénovať, veľmi rýchlo som sa zlepšoval. Svoj prvý zápas som síce prehral na body, ale neodradilo ma to, skôr povzbudilo. Zistil som totiž, že sa ako začiatočník môžem porovnávať s oveľa skúsenejšími zápasníkmi,“ spomína Vlado. Kopal hroby: Vlado rozhodne nie je žiaden rozmaznaný chlapec, ktorý nemusel robiť nič iné, len trénovať. Práve naopak.

Keď mal 19 rokov, zomrela mu mama. „Chodil som vtedy externe na vysokú školu, študoval som manažment. Po jej smrti som musel otcovi pomôcť so starostlivosťou o dvoch bratov, a tak som zo školy odišiel. Trénoval som popri práci,“ vysvetľuje Vlado. Na začiatku robil absolventskú prax v domove dôchodcov a aby mal aj na tréningy, zohnal si druhú robotu. „Kopal som hroby. Úplne normálne sme ešte s jedným hrobárom vykopali jamu, doniesli sme rakvu s nebožtíkom a zakopali,“ vysvetľuje Vlado s pokojným výrazom tváre.


Terminátor: Vlado vie rany nielen rozdávať, ale aj prijímať. Vydrží viac ako ostatní boxeri.
Foto: BOBI ZIV

„Robota ako každá iná,“ dodáva. Od človeka, ktorý sa venuje kontaktnému športu ako thajský box, by niekto čakal, že ide o drsniaka, možno so sklonom k agresivite. Vlado Konský však pôsobí úplne inak. Tichý a skromný chalan vyzerajúci oveľa mladší, ako reálne je, sa vraj málokedy nahnevá a vôbec nie je agresívny, s čím súhlasí jeho manželka Katka. „Je to šport, má jasné pravidlá, nie je to žiadna pouličná bitka. Mimo ringu som sa nikdy nepobil, vyhýbam sa problémom a nikdy sa mi nestalo, že by na mňa niekto zaútočil,“ odpovedá Vlado na otázku, či musel svoje schopnosti použiť na ulici.

Makač

Trénuje každý deň, zlepšuje nielen svoju techniku, ale aj kondičku. „Pred zápasom mám dva tréningy denne plus regeneráciu v saune na Štiavničkách a ak sa nechystám do ringu, tak jeden.“ Vlado má na box nového promotéra a trénera Petra Navrátila, za ktorým cestuje raz týždenne z Banskej Bystrice do NVR gym Liptovský Mikuláš. „Okrem toho boxujem v Športovom klube polície v Bystrici. O kondičku sa mi stará Roman Švantner vo FitFactory aj u nás pri Bystrici, v Nemciach. Dáva mi zabrať,“ smeje sa Vlado, ktorý po drsnom tréningu vyzerá tak, akoby sa len trošku ponaťahoval.


Poriadna sila: Vladove kopy do mecha sú odstrašujúce, nečudo, že súperi sa ho boja.
Foto: Michal Šebeňa

„Thajský box je na kondíciu skvelý. Určite pomôže každému, kto s ňou má problém,“ vysvetľuje. Napriek množstvu tréningov nemá Konský za sebou vážne zranenia, či už z pretrénovanosti, alebo zo zápasov. „Ak sa predsa len poraním, zväčša sa mi to rýchlo zahojí,“ vraví boxer a smeje sa na tom, že klasické zranenia ako natrhnuté obočie medzi to neráta. „Som na to zvyknutý a moje telo sa vie prispôsobiť,“ dopĺňa.

Na ryži a kokose

Keďže thajský box je národným športom Thajska, Vladimír Konský tam bol niekoľkokrát zbierať tréningové a zápasové skúsenosti. Nikdy to však neboli drahé dovolenky s trochou tréningu. „Väčšinou som si na Slovensku niečo našetril  na letenku a v Thajsku som si zarábal zápasením. Tam je to bežné, ale preto, že je tam veľa bojovníkov, veľa zarobiť sa nedá. Na druhej strane je tam oveľa viac možností zápasiť ako na Slovensku,“ vysvetľuje Vlado. To, že sa vie pretĺcť aj s ničím, dokazuje historka, keď sa v Thajsku pred zápasom živil len ryžou a ovocím pozbieraným na pláži.


Makač: Vlado dáva všetko aj do tréningov.
Foto: Michal Šebeňa

„To, čo som zarobil, som minul na ubytovanie. Bol som pred zápasom a nemal som ako zohnať peniaze. Tak sme sa aj s kamarátom Mišom Rapčanom zložili na vrece ryže a ryžovarný hrniec a to sme jedli dva týždne. Až do zápasu sme to dopĺňali kokosmi a banánmi pozbieranými na pláži. To je v Thajsku výhoda, dá sa prežiť na ovocí,“ smeje sa Vlado, keď sa pýtame, ako zvládol trénovať s takýmto jedálnym lístkom. „Dalo sa to zvládnuť, zápas som potom vyhral,“ šokuje.

V telefónnej búdke

V Thajsku sa podľa šampióna Konského dá zarobiť asi 200 eur za zápas. A hoci oproti Slovensku je tam lacnejšie, chalani museli boxovať často, aby si zaplatili trénerov a ubytovanie. „V kráľovstve sa dá stráviť na vízum len obmedzený čas. Musel som ísť do susednej krajiny po pečiatku do pasu, aby som mohol ostať dlhšie. V Kambodži sa mi to nepodarilo, tak som sa musel vrátiť do Thajska. S mojím obmedzeným rozpočtom som pokryl spiatočnú letenku do Laosu a očakával som, že to bude na otočku. Byrokracia je však byrokracia a pečiatku mi dali až o dva dni. Jednu noc som ostal v hoteli, na druhú som však už nemal, keďže mi ráno povedali inú cenu ako večer. Tak som sa počas noci prechádzal, túlal ulicami hlavného mesta Vientian a nakoniec, keď začalo pršať, som prespal v telefónnej búdke,“ spomína na to už ako na vtipnú historku Vladimír.

Vlado neváha pomôcť:

Naostro

Postupne si vybudoval povesť skvelého boxera, ktorú potvrdil množstvom titulov. V Rusku získal prezývku Terminátor. „Veľa nielen rozdávam, ale aj znesiem, mám asi iný prah bolesti. Súpera som musel ešte aj po ringu prenasledovať, tak ma nazvali takto,“ vysvetľuje Vlado. Naposledy vlani získal Vladimír Konský titul majstra sveta v lethwei.


S manželkou: Katarína Vlada v boxe podporuje.
Foto: Michal Šebeňa

„To je barmský štýl boja bez rukavíc. Len s obväzmi na rukách. V Európe sa tak nebojuje, ale tento zápas s boxerom z Mjanmarska sa odohral u nás na Slovensku historicky prvýkrát mimo Mjanmarska,“ opisuje spôsob boja, ktorý je neznámy mnohým fanúšikom bojových športov. „Bol som zvedavý a lákalo ma vyskúšať to. Športujem odmalička, moje telo je na to zvyknuté, možno aj preto sa mi vyhýbajú vážne zranenia,“ vysvetľuje Vlado, prečo sa na tento nebezpečný zápas dal a vďaka čomu ho vyhral.

Musí sa obracať

Vladimír žije s manželkou a dvoma deťmi v Banskej Bystrici. Hoci je mnohonásobný šampión, nemá to jednoduché. „Na Slovensku sa boxom uživiť nedá,“ úprimne priznáva. Na rozdiel od Thajska sa u nás odohráva relatívne málo zápasov. Vlado často cestuje do zahraničia, jeho povesť Terminátora však niektorých súperov desí. „Teraz mi odriekli dva zápasy za sebou, jeden mal byť vo Fínsku a druhý v Česku,“ krúti hlavou. Rodinný rozpočet doteraz sanovala zo svojej výplaty manželka Katka, ktorá je však od novembra doma.


Wai khru: Thajský predzápasový rituál s poklonou dnes už nebohému kráľovi
Foto: archív

„Na prípravu míňam viac, ako zarobím,“ hovorí Vlado. Napriek tomu, že je na vrchole síl, zvažoval odchod do profesionálneho dôchodku. Manželka s tým však nesúhlasila, jeho talentu verí. „Vladko boxom žije, exceluje v ňom, má na to, aby ešte získaval tituly,“ hovorí o svojom mužovi Katarína. Rodinný rozpočet však dostáva poriadne zabrať. „Hľadám teraz sponzorov, ktorí by mi pomohli udržať tréningové nasadenie, aby som mohol pokračovať ako profesionál, tak ako doteraz,“ vraví Vlado.

Chce učiť iných

S množstvom profesionálnych skúseností aj teoretických vedomosti sa chce venovať trénovaniu. Ako hovorí, v budúcnosti plánuje odovzdávať všetko, čo vie, svojim zverencom po celom Slovensku. Pomedzi zápasy si vraj nájde čas a je ochotný za svojimi zverencami cestovať aj do Bratislavy. Hoci sa Terminátor musí obracať, nezostáva nič dlžný povesti správneho chlapa. Cez Facebook so ženou založili charitatívnu komunitu From me for you. Vďaka tomu môžu dobrí ľudia plniť sny deťom v nemocnici.

„Funguje to tak, že ťažko choré deti z nemocnice nakreslia a pošlú nám svoj sen, niečo, po čom túžia. My ho na stránke zverejníme a kto chce, ozve sa, že tento sen splní. My sa postaráme, aby sa vec dostala priamo k dieťaťu “ vysvetľuje Vladova žena Katka. Sieť úspešne funguje a na stránke pribúdajú šťastné deti s vytúženými hračkami. Naposledy sa z lega tešil Nicolasko, ktorý sa momentálne lieči v Bratislave.