Bratislava 4. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Termín odvolacieho konania – verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR (NS SR) s veľkopodnikateľom Jozefom Majským v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest zatiaľ vytýčený nie je.

Na snímke Jozef Majský

“Trestná vec Jozefa Majského bola vylúčená na samostatné konanie. V predmetnej veci bude rozhodovať senát NS SR v rovnakom zložení ako v prípade odvolania obžalovaných Patrika Pachingera a Dávida Brtvu. Čo sa týka vytýčenia konkrétneho dátumu pojednávania, Najvyšší súd SR nie je viazaný žiadnymi lehotami,” uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
NS SR v stredu 28. marca potvrdil verdikt prvostupňového súdu z roku 2015. Veľkopodnikateľa a hlavného obžalovaného Jozefa Majského vylúčil NS SR na samostatné konanie, keďže je vážne chorý a minulú stredu ho polícia napokon na proces neeskortovala. Pachingera odsúdil na sedemročný trest a Brtvu zase na deväťročný trest odňatia slobody.
Podľa krátkeho zdôvodnenia rozhodnutia NS SR prvostupňový súd – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol vo veci správne a správne vyhodnotil dôkazy. Teda NS SR sa v plnom rozsahu stotožnil s verdiktom ŠTS.
Pachinger však okamžite na trest odňatia slobody nenastúpil, keďže bol po operáciách oboch očí a je práceneschopný. On ako jediný z troch obžalovaných sa na verejnom zasadnutí v stredu zúčastnil. Brtva sa údajne nachádza v Čechách a tiež do väzenia nenastúpil.
NS SR mu nechal mesačnú lehotu, aby si povybavoval svoje náležitosti a potom nastúpil na výkon trestu. Pokiaľ by tak neurobil, bol by stíhaný políciou.
Rozsudok nad Jozefom Majským a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol ŠTS v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa Majského na trest odňatia slobody na deväť rokov, Brtvu taktiež na deväť rokov a Pachingera na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Brtvu a Pachingera.
 
Príspevok Termín procesu s Jozefom Majským nie je vytýčený, súd nie je viazaný lehotami zobrazený najskôr Hlavné správy.