Praha/Brusel 10. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Zatiaľ to síce všetko formálne ešte drží, ale v reále tá, stará dobrá EÚ ‘už skonala … Ochrana hraníc v čase, keď tu máme Schengen, vytváranie nových pohraničných síl, vysielanie vojakov sem a tam … K tomu platí, že napríklad dve tretiny belgickej armády už hliadkujú len v uliciach belgických miest, to isté platí pre armádu francúzsku a Macron premýšľa, že by zaviedol povinnú vojenskú službu. Nielen pre chlapcov od šestnástich rokov, ale aj pre dievčatá. Vraj by to posilnilo, sociálnu súdržnosť ‘. To je, sorry, koniec,” zamýšľa sa nad vývojom v Európskej únii česká analytička Tereza Spencerová.

Ilustračné foto

V rozhovore pre Literární noviny uviedla, že nie je možné presne predikovať, čo prinesie blížiaci sa samit Trump-Putin v Helsinkách. “Špekulovať, k čomu by mohlo alebo nemohlo na samite dôjsť, nemá žiadnu väčšiu cenu. Čo naopak vieme? Už od čias prvého programového vyhlásenia bývalého ministra zahraničia USA Rexa Tillerson platí, že súčasný Washington svojím spôsobom akceptuje len Čínu a Rusko ako svojich kvázi rovnocenných partnerov. V prvom prípade z ekonomických dôvodov, v druhom prípade z vojenských a surovinových. Všetci ostatní sú pre Biely dom vlastne len “zákazníci” – ak si zaplatia, dostanú službu, ak nezaplatí, nech idú niekam… Zadarmo nenalievame. K tomu zdá sa byť dôležité, že prinajmenšom v Republikánskej strane posilňuje “trumpismus aj bez Trumpa” čiže: aj keby súčasný prezident čoby symbol “všetkého zla” padol, jeho prístup a filozofia “Ameriky predovšetkým” podľa všetkého prežijú,” domnieva sa Spencerová.
Dodala, že raz bude zaujímavé sledovať, k čomu to všetko povedie v situácii, keď mladí stúpenci Demokratickej strany z viac ako 60 percent “pozitívnym pohľadom na socializmus”, ako konštatuje prieskum z minulého týždňa. “Iste, pojem “socializmus” má v USA iný obsah než napríklad u nás alebo v Európe všeobecne, ale aj tak. Trumpismus proti socializmu? Cynici už si mädlia ruky. Koniec koncov, mnohé porovnania príčin rozpadu ZSSR sa už dnes dajú plne vztiahnuť aj na USA …”
“Skrátka, samit nejaké konkrétne výsledky prinesie, pretože inak by sa ani nekonal. A je len dobre, že sa veľmoci spolu bavia, pretože je to lepšie, ako keby bojovali. A ak tu u nás niekto pred rokmi stavil všetky svoje karty na “fanatickú rusofóbiu navždy”, tak samozrejme môže pocítiť čosi ako zradu. Je vtipné, že túto svoju prehru budú asi  hádzať na “starého kágébáka” Putina, ale v skutočnosti jednoducho len celkom prehliadli skutočnosť, že veľmoci – a myslím tým tie skutočné veľmoci – sa vo finále vždy vedeli dohovoriť.
Spencerová neobišla ani otázku migrácie v Európe, ktorá sa riešila na nedávnom samite EÚ v Bruseli a ktorou sa chválila kancelárka Merkelová. “Osobne si myslím, že dohoda nevyriešila “Lauter” nič. V podstate len skúša prehodiť horúci zemiak na susedné štáty, bez toho, aby samotnú migračnú krízu nejako riešila. Čiže nemecká vláda možno stále ešte žije, ale problém tu je stále. Operácia sa podarila, pacient zomrel,” konštatuje česká komentátorka.
“Neviem, koľko dní alebo týždňov tá Merkelovej vláda ešte má, než ľuďom dôjde, že sa pred nimi hrá len so slovíčkami. Ale dôležitejšie ako životnosť jednej nemeckej vlády je skutočnosť, že v rámci Európskej únie už celkom jasne prevládli národné záujmy. A nemôžete mať “Úniu”, v ktorej si každý hrá sám za seba. Zatiaľ to síce všetko formálne ešte drží, ale v reále tá “stará dobrá EÚ” už skonala … Ochrana hraníc v čase, keď tu máme Schengen, vytváranie nových pohraničných síl, vysielanie vojakov sem a tam … K tomu platí, že napríklad dve tretiny belgickej armády už hliadkujú len v uliciach belgických miest, to isté platí pre armádu francúzsku a Macron premýšľa, že by zaviedol povinnú vojenskú službu. Nielen pre chlapcov od šestnástich rokov, ale aj pre dievčatá. Vraj by to posilnilo “sociálnu súdržnosť”. To je, sorry, koniec. Fakt je vcelku jedno, kedy to Juncker alebo Tusk priznajú oficiálne, ale aj keby to nepriznali a dotiahli svoj nikým nevolení “mandát” až do konca a pokojne aj za neho, tak EÚ, ako sme ju poznali a do akej sme vstupovali, končí. Je fuč.
A stačilo k tomu tak málo: po 17 rokoch vojny v Afganistane ešte zničenie Iraku a Líbye a navrch nútenia zničiť Sýrii. Škoda, že je tu u nás na “demokratickom” Západe zvykom netrestať “demokratických” politikov za ich “demokratické a politické” činy, ale celý húf našich “demokraticky zvolených” zástupcov by si to fakt zaslúžil. Silne ohrozili budúcnosť našich deti.
 
 
 
Príspevok Tereza Spenceroveá: “EÚ, ako sme ju poznali a do akej sme vstupovali, končí. Je fuč” zobrazený najskôr Hlavné správy.