Moskva 26. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
 
Rusko prakticky kompletne pokryje dopyt obyvateľstva na najpopulárnejšie potraviny. Dnes si krajina vyrába cukor pre vnútorný trh, navyše sa stala jeho vývozcom. Skoro o 50 percent sa znížil dovoz sušeného mlieka, bravčového a hydinového mäsa. V obchodoch sú teraz potraviny ruských výrobcov. Potláča sa aj dovoz ovocia a zeleniny

Ilustračné foto

Repa miesto surového cukru
Lídrom v znížení dovozu sa stal surový cukor, z ktorého sa vyrába kryštálový a kockový cukor. V období február-júl jeho dovoz v porovnaní s rovnakou dobou v minulom roku klesol o 62,1 percento. Svedčia o tom údaje spoločnosti FinExpertiza, ktorá analyzovala dynamiku dovozu prvých mesiacov terajšieho roka.
Ešte pred 20 rokmi sa asi 70 percent cukru v krajine vyrábalo z importovaného surového cukru, ale v októbri 2016 sa podiel surového cukru znížil na nulu. Všetok cukor je vyrábaný z cukrovej repy, ktorej je v Rusku dosť.
Rusko pokrylo potrebu cukru na vnútornom trhu a teraz sa zameriava na vývoz. V rokoch 2017-2018 sa krajina stala exportérom bieleho cukru.
 
Ubrali  zo smotany
Podľa informácií spoločnosti FinExpertiza sa o polovicu znížil dovoz sušeného mlieka a smotany, ktoré sú kľúčovou ingredienciou cukrárskeho priemyslu. Za jeden rok sa dovoz znížil o 46,1 percento. Čiastočne je to spojené s obmedzeniami dodávok z Bieloruska – vývoz mliečnych surovín, vrátane sušeného mlieka a srvátky z Bieloruska je zakázaný od júna. Analytici však tvrdia, že Rusko má dostatočné zásoby týchto potravín.
Existuje ale deficit mlieka, kvôli čomu sa zvyšuje dovoz palmového oleja – mliečne tuky nahradzujú rastlinnými.
 
Mäso a zelenina
Dovoz mäsa do Ruska sa za rok značne znížil, uvádzajú analytici. Dnes je v obchodoch 95 percent bravčového a hydinového mäsa produkciou ruských výrobcov.
Podľa ruskej Federálnej colnej služby sa dovoz mäsa do Ruska za prvý polrok 2018 znížil 1,7-krát v porovnaní s rovnakou dobou minulého roka (bez ohľadu na dodávky do krajín Eurasijského ekonomického zväzu).
Viac klesol dovoz bravčového: za prvý polrok Rusi importovali 36,3 tisíc ton v porovnaní s 147,7 tisíc tonami v minulom roku.
Experti zdôrazňujú, že Rusko, pokiaľ ide o mäso, je prakticky na úrovni seba zabezpečenia, rozvíjajú sa už aj exportné programy.
Tento rok na ruskom ministerstve poľnohospodárstva očakávajú rekordnú úrodu skleníkovej produkcie. Predpokladá sa, že objem výroby dosiahne milión ton a prekoná ukazovatele minulého roka o 12,3 percent. Ale zatiaľ ovocie a zelenina je na ruskom trhu najviac dovážaným tovarom.
 
Príspevok Teraz má všetko vlastné. Rusko náhle znížilo dovoz cukru, mlieka a mäsa zobrazený najskôr Hlavné správy.