Bratislava 11. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Teplárenské a vodárenské spoločnosti musia svojim odberateľom za vlaňajšok vrátiť 168 tisíc eur. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) si totiž niektoré spoločnosti účtovali za dodávky tepla alebo vody viac, ako im regulátor schválil

Ilustračné foto

Úrad uložil regulovaným subjektom vrátiť odberateľom tepla a vody spomínané finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných právnych predpisov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Regulačný úrad v minulom roku vykonal u regulovaných subjektov celkovo stovku kontrol. Z toho 39 kontrol bolo v spoločnostiach podnikajúcich v elektroenergetike, 13 v plynárenstve, 41 v tepelnej energetike, osem vo vodárenstve a jednu kontrolu vo firme podnikajúcej s pohonnými látkami a ropou.
“Najčastejšie porušenia zákona sa týkali nedodržania určeného spôsobu cenovej regulácie a neuskutočňovania dodávok tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ podotkol Igaz. Najviac porušení zákona regulátor zistil u elektroenergetických podnikov.
ÚRSO udelil v minulom roku celkovo 211 pokút vo výške 236 tisíc eur. “Najvyššiu pokutu vo výške 25 tisíc eur úrad uložil spoločnosti Priemyselný park Štúrovo za porušenie povinností dodávateľa a distribútora elektriny a plynu,“ konštatoval Igaz.
 
Príspevok Teplárenské a vodárenské firmy musia odberateľom vrátiť 168 tisíc eur zobrazený najskôr Hlavné správy.