Durham 8. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Medzinárodný vedecký tím na čele s Richardom Masseyem z britskej Univerzity v Durhame zistil, že temná hmota je ešte záhadnejšia, než sme si mysleli, uvádza Lenta.ru.

Ilustračné foto

Pred tromi rokmi v roku 2015 astronómovia oznámili, že našli príznaky vzájomného pôsobenia temnej hmoty, ktoré nemožno vysvetliť gravitáciou. Vedci dospeli k tomuto záveru, keď sledovali galaxiu Abell 3827, ktorá je vzdialená 1,3 miliardy svetelných rokov od Zeme. Vedci vypočítali rozloženie hmotnosti v štyroch interagujúcich galaxiách pomocou efektu gravitačnej šošovky, počas ktorého nejaký objekt zakrivuje lúče svetla.
Vedci sa domnievali, že v jadrách galaxií sa nachádza halo tmavej hmoty, čím by sa vysvetľoval kruhový pohyb hviezd okolo jadra. Tri zhluky tmavej hmoty v Abell 3827 zodpovedali postavením troch galaxií, ale štvrtý zhluk sa trochu vzďaľoval od “svojej” galaxie o 5 000 svetelných rokov. Vedci sa domnievali, že to svedčí o tom, že v temnej hmote pôsobia nielen gravitačné sily, ale aj niečo iné.
Masseyov tím však dokázal, že sa tento výskum mýlil. Vedci kupu opäť preskúmali pomocou rádioteleskopov Atacama Large Millimeter Array a Very Large Telescope v Čile, čo im umožnilo vykonať oveľa presnejšie spektroskopiu galaxie a minimalizovať tak skresľovanie, ku ktorému dochádza počas gravitačného čočkovania. Vedci zistili, že poloha halo v galaxiách zodpovedá modelu ΛCDM, podľa ktorého temná hmota interaguje iba cez gravitačné sily.
Temná hmota tvorí 22% všetkého vesmíru, 74% je tvorené temnou energiou, zatiaľ čo nami viditeľná časť zaberá iba 4%. Temná hmota neinteraguje s bežnou hmotou cez elektromagnetické a iné polia okrem gravitačnej interakcie. Jej existenciu má preukazovať sledovanie astronomických objektov, ktoré sa správali tak, ako by na ne pôsobila nejaká hmota, ktorá nie je viditeľná. Dodnes vedci nedokázali objaviť častice, z ktorých by bola temná hmota stvorená.
 
Príspevok Temná hmota sa stala ešte temnejšou zobrazený najskôr Hlavné správy.