Bratislava 24. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
V nedeľnej diskusnej relácii v televízii TA3 sa stretli lídri pravice a ľavice. Šéf SaS Richard Sulík a predseda vládneho Smer-SD Robert Fico diskutovali o ekonomike, sociálnych opatreniach a dôchodkoch.

Diskusia Roberta Fica a Richarda Sulíka

“Z množstva reakcií na dnešnú televíznu debatu vidím, že slovenská verejnosť sa s pohľadom na zrušenie všetkých týchto opatrení, ktoré prezentuje Richard Sulík, nestotožnila, uviedol na margo víkendovej diskusie v TA3 predseda Smeru-SD Robert Fico.
Strana Smer-SD na Facebooku dodala, že “Richard Sulík bez ostychu a priamo stihol prezentovať zámer rušenia vlakov zadarmo, obedov zadarmo, poukazov na lyžiarske zájazdy, či rušenia zastropovania veku odchodu na dôchodkov. Po dnešnej diskusii môže slovenská verejnosť jasne vidieť, čo by sa stalo s našou krajinou, keby v nej moc prebrala pravica,” hodnotia v Smere.
Sulík však upozornil, že lepšie by bolo, keby ľuďom štát toľko nebral na daniach: “Diskusia podľa mňa prebiehala štandardne, pomerne konštruktívne, myslím si, že to bolo dobré. Som celkom spokojný. To, čo som chcel Ficovi povedať, som mu povedal. Pripadá mi smiešne, že človek, ktorý vyberie na daniach na jedného občana o 800 eur a býva v byte daňového podvodníka, potom rozdáva ľuďom almužny a často ľuďom, ktorá to nepotrebujú, lebo tí, ktorí to potrebujú majú už dnes obedy zadarmo,” povedal po diskusii Richard Sulík pre Hospodárske noviny.
 

 
“Chudák Sulík, dostal preplesk”, myslí si Blaha
“V TA3 sa stretli učiteľ a žiačik. Robert Fico vyškolil Sulíka ako malého chlapca – Sulík zažil hororovú sedmičku ako v tom slávnom filme Sedem. V každej téme ho politicky dostal tam, kde ho potreboval mať a už len lietali facky. Strašný výprask,” okomentoval diskusnú reláciu poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha.
Fico obhajujoval sociálny štát, vrátane obedov pre deti zadarmo či vlakov zadarmo. “Sulík by to zrušil a vraj by dal ľuďom 800 euro viac na menších daniach. Lenže v čase, keď vládol, tak dane zvyšoval, za čo sa musel kajať a vyznieť ako idiot. Šach-mat.”
Sulík podľa Blahu táral, že Smer vyberá o 800 euro na človeka viac na daniach. “Čistá demagógia, pretože keď rastú príjmy, logicky sa vyberie viac daní aj pri rovnakých sadzbách daní. Toto vie aj žiačik základnej školy. Sulík týmto argumentom len umožnil Ficovi, aby pripomenul, ako pravica uvrhla do chaosu finančnú správu a zlyhala pri výbere daní. Pravičiari Sulík a Mikloš sa hrajú na veľkých ekonómov a Fico ich školí ako malých chlapcov. Šach-mat.”
“Sulíkov 800-eurový argument je detinský aj preto, lebo 800 eur je priemerné číslo. Väčšina ľudí 800 euro ani nezarobí, čiže zjavne toľko neplatí na daniach. Sulíkove zníženie daní by im nedalo nič, zato by prišli o obedy, vlaky a ďalšie sociálne služby. Ak by Sulík niekomu polepšil znížením daní, tak len tým najbohatším. Logika nepustí: Fico sa prihlásil k sociálnym opatreniam pre chudobnejších ľudí, Sulík otvorené obhajoval hŕstku tých najbohatších. Krásny kontrast: Fico kope za robotníkov z fabriky, dôchodcov, študentov, mamičky… A Sulík? Ten kope za milionárov a kšeftárov na spôsob Kočnera. Božechráň, aby všelijakí Kočnerovia a Haščákovia museli platiť dane. Fico Sulíka dostal do polohy bezcitného milionára, ktorý obhajuje svojich kumpánov. Šach-mat.”
Líder Smeru obhajoval sociálne opatrenia aj tým, že pomáhajú rozhýbať slovenskú ekonomiku. Sulík úplne absurdne obhajoval pomoc chorvátskej ekonomike. “Čiže Sulík nielenže vyznel ako sociálny netvor a ekonomický diletant, ale aj ako politik, ktorému je ukradnuté Slovensko. Kontrast ako delo: Fico vlastenec a hrdý Slovák a Sulík ako odrodilecký neoliberál z Bruselu, ktorý vyčíta Ficovi, že nepomáha chorvátskej turistike. Ako blázon. Šach-mat.”
“Hviezdny moment Sulíka prišiel pri obhajobe svojho odvodového kolieska. Vraj to je ľavicové, lebo však ani SaS nechce, aby ľudia umierali od hladu. Gratulujem, robot Sulík sa odhodlal ukázať, že je až taký sociálny, že by ľudí nenechal umrieť od hladu, prosím, pošlite mu niekto prihlášku do KSS, ten chlap je hotový komunista… Fico mu správne oplieskal o hlavu, že odvodový bonus slúži len 7% najbohatším a že z neho spravil idiota aj bloger na internete. Nielen bezcitný, ale aj nekompetentný. Šach-mat.”
Richard Sulík v diskusii odmietol dôchodkový strop 64 rokov s argumentom, že aj jeho opoziční partneri sú populisti. “Čiže nielen potvrdil, že mu nezáleží na senioroch, ale ešte si aj kopol do OĽaNO a Sme rodina, s ktorými chce zložiť vládu. Fico ho zase nachytal ako malého chlapca: nielenže ho dostal do polohy sociálneho netvora ako pri každej téme, ale ešte ho aj dotlačil do úplne absurdného útoku na vlastných partnerov, ktorí mu to určite neodpustia. Sulík vyznel ako politický diletant. Šach-mat.”
Blaha zopakoval, že Fico vyškolil Sulíka z politickej profesionality, keď poukázal na to ako Sulík rozbil vládu, kým on politickú stabilitu zachránil aj za cenu osobnej obety. “A k tomu dostal Sulík pecku po hlave, keď mu Fico pripomenul, že politické novotvary (rozumej Kiska a jeho “progresívci”) zožerú práve jeho a on je politicky naivný, ak to nevidí. Tresk-plesk. Kontrast ako delo: Sulík vyznel nielen ako sociálny netvor a pomýlený excelovský účtovníček, ktorý nerozumie makroekonomickým súvislostiam, ale ešte aj ako kompletný politicky diletant, ktorého musí skúsenejší konkurenčný politik upozorniť ako malého chlapca, že mu hrozí nebezpečenstvo. Šach-mat. Fico Sulíka rozobral na súčiastky. Pokojne, vecne, s prehľadom. Ja som si to užil. Fico dnes vystúpil tak, ako by mala vystupovať celá strana Smer – odborne a ľavicovo. Chudák Sulík, dostal preplesk,” dodal.
 

Sulík kritizoval obedy zadarmo
Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka majú obedy zadarmo veľa úskalí. Tvrdí, že to nebudú zvládať školské jedálne, ktorých kapacita bude nepostačujúca. Problém vidí aj v nedostatku personálu. Podľa Sulíka sa bude plytvať i jedlom, lebo deti sa často z obedov nebudú odhlasovať, keďže budú zadarmo. “To je taká tradícia, že čím je človek bohatší, tým viac závidí aj to posledné euro, ktoré ľuďom možno dať,” reagoval šéf Smeru, “ak vidíme, že ekonomika šliape a platy našich ľudí stále nemajú úroveň platov v západnej Európe, tak sa snažíme niektoré veci kompenzovať opatreniami.”
Podľa neho nie sú tieto opatrenia samoúčelné. “Nerobíme ich preto, aby sme dali rodičom 1,20 eura na obed,” doplnil. Dosah obedov zadarmo je podľa Fica zanedbateľný. Ide podľa neho o 100 miliónov eur. Malo by sa to týkať zhruba 513.000 detí, ktoré chodia do posledného ročníka materskej školy a všetkých žiakov základných škôl.
Šéf Smeru-SD pripomenul, že liberáli kritizovali, keď sa zaviedli dotácie pre žiakov na pobyty v škole v prírode alebo na lyžiarske výcviky. “Pomohli sme penziónom a malým hotelom v období, keď nie je sezóna,” poznamenal. Šéf liberálov nechápe, prečo má byť práve lyžovačka zadarmo. Opýtal sa, prečo to nemôže byť napríklad plavecký kurz alebo výlet do zahraničia k moru. Tvrdí, že SaS by dala rodičom detí voľnočasový poukaz a nech sa oni rozhodnú, kde pôjde ich dieťa. Fico argumentoval, že nechce takýmto štýlom podporovať cestovný ruch v zahraničí.
Lídri pravice a ľavice sa dotkli i témy vlakov zadarmo. Podľa šéfa Smeru-SD má práve toto sociálne opatrenie svoje opodstatnenie. Podotkol, že sa zvýšil počet cestujúcich, stúpol aj počet spojov a klesla strata železníc. “Štát nemá financovať jazdu vlakom, lebo to nie je verejný statok,” vyhlásil Sulík. Poukázal na to, že túto možnosť nemajú ako využiť ľudia, ktorí nemajú blízko železnice. On sám by ich zrušil a financie by dal radšej naspäť ľuďom. “Ako prvú by sme mohli znižovať DPH, lebo tú platíme všetci,”povedal. Zároveň doplnil, že namiesto toho, aby sa dávali ľuďom vlaky zadarmo, by sa malo radšej dohliadať na stav škôl či zdravotníctva. Podľa neho je školstvo v katastrofálnom stave.
 
 
Príspevok Televízna debata lídrov Smeru a SaS zarezonovala: “Bolo to stretnutie učiteľa a žiaka, chudák Sulík, dostal preplesk”, smeje sa Blaha. Sulík: “Radšej keby ste znížili dane” zobrazený najskôr Hlavné správy.