Teherán sa potápa… Doslova

Teherán 7. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Wikimedia)
 
Kým Irán pracuje na prekonaní vplyvu amerických sankcií a zabezpečuje pokračovanie exportu ropy za hranice, vyskytla sa nová hrozba, ktorá sa týka hlavného mesta. Teherán, hlavné mesto Iránu, sa neodvratne potápa

Ilustračné foto

Avšak nie ekonomicky, ale doslova. O desiatky centimetrov každý rok. To vyplýva z výskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť GFZ German Research Centre for Geosciences.
Za pomoci dát zo satelitov medzi rokmi 2003 a 2017 výskumníci zistili, že západná časť mesta sa potápa o 25 centimetrov ročne. Sektor, ktorý odchádza pod zem, zahŕňa ako urbanistickú časť, tak i poľnohospodársku časť.
Teheránske medzinárodné letisko sa tiež nachádza v rizikovej zóne. To sa momentálne potápa o 5 centimetrov ročne. Celkovo je podľa informácií vedcov zasiahnutých 10% územia mesta.
Dôvodom pre tento fenomén je podľa vedcov veľmi vyčerpaná zásoba vody pod mestom v dôsledku jej prílišného využívania obyvateľmi a poľnohospodárstvom. Ďalším problémom je nelegálne pumpovanie podzemnej vody. V Teheráne je približne 30 000 nelegálnych studní, ktoré tiež prispievajú k znižovaniu hladiny podzemnej vody.
Pravdepodobne najhoršie zo všetkého je fakt, že sa môže jednať o nezvratný proces. Vedci zistili, že opätovné naplnenie zásob vody nevedie k tomu, že by sa úroveň krajiny, ktorá klesla, opäť zdvihla. To vytvára potenciál pre veľké povodne.
 
Príspevok Teherán sa potápa… Doslova zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)