Teherán 19. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 

Na začiatku uplynulého týždňa americký minister zahraničia Mike Pompeo oznámil, že bola vytvorená akčná skupina pre Irán. Tá má mať na starosti formuláciu americkej odpovedi na to, čo Washington označuje ako „destabilizačné aktivity“ Teheránu.

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf okomentoval vznik akčnej skupiny pre Irán. Podľa neho jej cieľom je zvrhnúť iránsky režim. Je však presvedčený, že tento pokus neuspeje. Vo svojom tweete pripomenul zvrhnutie premiéra Muhammadaa Mosaddek v roku 1953. Puč vtedy uskutočnila americká spravodajská služba CIA.
„Dnes je to 65 rokov od tej doby, čo USA zvrhli ľudom zvolenú vládu doktora Mosaddeka a obnovili diktatúru a podrobili si Iráncov na ďalších 25 rokov,” napísal Zaríf. „Teraz ‚akčná skupina‘ sníva o docielení toho istého prostredníctvom nátlaku, dezinformácie a demagógie. Už nikdy viac,” dodal iránsky minister.

Do čela akčnej skupiny bol menovaný riaditeľ politického plánovania amerického ministerstva zahraničia Brian Hook. Pred odstúpením USA z jadrovej dohody s Teheránom v máji tohto roku mal Hook na starosti vyjednávanie s európskymi spojencami a snažil sa ich presvědčiť, aby dohodu upravili.
 

Príspevok Teherán obvinil USA, že sa snažia zvrhnúť iránsku vládu zobrazený najskôr Hlavné správy.