Los Angeles 17. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)
 
Americké ministerstvo obrany nedávno vypísalo záhadnú desaťmiliardovú armádnu zákazku JEDI, ktorá je určená pre veľké technologické spoločnosti. Postupne sa k nej začínajú vyjadrovať najväčší hráči. Šéf spoločnosti Amazon Jeff Bazos uviedol, že je pripravený podieľať sa na obrane Spojených štátov, informoval britský server BBC.

Na snímke Jeff Bezos

Najbohatší muž na svete Jeff Bezos povedal, že o tajnej zákazke pochybnosti nemá. “Táto krajina je skvelá a je nutné ju chrániť,” potvrdil šéf Amazonu záujem o lukratívny armádny biznis. Stále však nie je jasné, čoho konkrétne sa ponuka Pentagonu týka.
“Ak sa veľké technologické firmy budú otáčať chrbtom k ministerstvu obrany, táto krajina sa dostane do problémov,” pokračoval Bezos. “Budeme naďalej podporovať ministerstvo obrany, pretože tak je to správne,” povedal Bezos na oslavách 25. výročia vzniku technologického magazínu Wired. “Tak skvelú krajinu, akou sú USA, je potrebné brániť,” uzavrel.
Z doterajších informácii amerických médií vyplýva, že pôjde o kontrakt na vytvorenie nového IT prostredia vrátane takzvanej cloudovej infraštruktúry pre ministerstvo obrany. Hodnota kontraktu sa má pohybovať okolo desať miliárd dolárov, pričom celková dĺžka bude pravdepodobne desať rokov.
Zákazku JEDI tak z kapacitných dôvodov môže naplniť len niekoľko amerických firiem. Svoje stanovisku už prezentoval gigant Google, ktorý sa po protestoch zamestnancov rozhodol na kontrakte s Pentagonom nezúčastniť.
Podobne je na tom aj Microsoft. Zamestnanci v hromadnom liste nesúhlasia s prácou pre ministerstvo obrany najmä z toho dôvodu, že ide o vysoko utajený projekt a sami nevedia, čo vlastne bude náplňou ich práce.
 
 
Príspevok Technologickí giganti dostali 10-miliardovú ponuku na spoluprácu s Pentagonom. Google ju odmieta, Microsoft váha a Amazon je pripravený brániť Spojené štáty zobrazený najskôr Hlavné správy.