New York 28. júla 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Únia amerických občianskych slobôd (ACLU) otestovala technológiu systému rozpoznávania tváre od spoločnosti Amazon pod názvom Rekognition a zistila viacero nesprávnych výsledkov, uvádza Ars Technica

Ilustračné foto

Spomedzi 25-tisíc obrázkov z policajnej databázy podozrivých osôb pri ich porovnávaní tvárí s oficiálnymi fotografiami všetkých 535 členov amerického Kongresu softvér nesprávne identifikoval 28 členov Kongresu ako osoby zatknuté za zločin. Okrem iného aj demokrata Johna Lewisa, legendárneho afroamerického aktivistu za občianske práva.
 

Nesprávne rozpoznanie tváre sa týkalo väčšinou Afroameričanov, čiže technológia “vyzerá byť úspešná pri identifikácii osôb bielej pleti, ale nepoužiteľná pri rozpoznávaní iných demografických skupín”.
Už v máji kongresmani čiernej pleti napísali generálnemu riaditeľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi o ich znepokojení nad “hlbokými negatívnymi dôsledkami” použitia takejto technológie.
ACLU sa obáva, že nadmerné spoliehanie sa na rozpoznávanie tváre, ktoré sa v teste ukázalo ako chybné predovšetkým u osôb mimo bielej pleti, by mohlo viesť k fatálnym dôsledkom v súvislosti s orgánmi činnými v trestnom konaní. Preto vyzýva Kongres, aby technológia rozpoznávania tváre nebola využívaná týmito inštitúciami.
“Farební ľudia sú už neúmerne poškodzovaní policajnými praktikami a je ľahké vidieť, ako to môže Rekognition ešte zhoršiť,” varovala ACLU.
No Amazon sa bráni, že jeho technológia Rekognition sa takmer výlučne používa na to, aby “pomohla ľuďom rýchlo posúdiť a zvážiť možnosti pomocou svojho úsudku (a nie plne autonómne rozhodnutia), kde môže pomôcť nájsť stratené deti, obmedziť obchodovanie s ľuďmi alebo zabrániť zločinom”.
“Zatiaľ čo 80% dôvery je prijateľná úroveň pre fotografie hot dogov, stoličiek, zvierat alebo iného na sociálnych médiách, nebolo by vhodné identifikovať ľudí s primeranou mierou istoty,” uviedla spoločnosť Amazon a prisľúbila “pre činnosti v oblasti presadzovania práva pomôcť zvýšiť úroveň rozpoznania na minimálne 95% alebo viac”.
 
Príspevok Technológia rozpoznávania tváre chybne identifikovala kongresmanov ako podozrivých zobrazený najskôr Hlavné správy.