Moskva 27. septembra 2017 (HSP/politikus/Foto:TASR/AP)

Ilja Novickij na portáli politikus publikoval materiál, v ktorom sa venuje postaveniu pontónového mostu cez Eufrat, cez ktorý prúdia na východný breh Eufratu jednotky sýrskej armády
Ilustračné foto

Pri oslobodzovaní okolia Deir ez Zor prenikli sýrske vládne jednotky na východný breh Eufratu, pretože Sýria sa nemieni vzdať bohatých naftových a plynových polí na východe krajiny. Američania, ktorí nechcú, aby Sýria tieto polia ovládla, vypustili vodu z priehrad na strednom toku Eufratu, aby sa zdvihla hladina rieky a sýrske jednotky na východnom brehu nemohli dostávať muníciu, lekársku pomoc a posily.
Rusi reagovali okamžite. V priebehu dvoch dní presunuli letecky z Ruska do oblasti Deir ez Zor moderný pontónový automobilový most a oddiel ženistov, ktorý za 48 hodín most uviedli do prevádzky. Na východný breh tak znova prúdi bojový materiál, posily, ale aj humanitárna pomoc pre obyvateľstvo na dosiaľ neoslobodených sýrskych územiach.
ISIS sa pokúsil zaútočiť na most pomocou dronov a na most teroristi naviedli aj mínometnú paľbu. Sýrske a ruské jednotky však útočiacih teroristov nemilosrdne zlikvidovali a drony zostrelili. Žiaden z ruských ženistov neutrpel zranenie. Most je dlhý 210 metrov a za 24 hodín môže prejsť 8 tisíc automobilov alebo bojová technika (tanky, BVP, delostrelectvo, raketové systémy, protilietadlové delostrelectvo).
Výstavba mostu sťažila plány Američanov, ktorí sa snažia, aby územie na východnom brehu Eufratu obsadili Kurdi. Na východnom brehu Eufratu sa už nachádzajú sýrski Tigri a ruskí dobrovoľníci, ktorí sa môžu spoľahnúť na krytie ruského letectva. Už teraz Tigri a Rusi útočia na ISIS, ktorých odpor voči Američanom a Kurdom je veľmi slabý a symbolický. Napriek tomu je však postup proamerických zoskupení pomalší ako Američania predpokladali, vďaka mostu rastie sila sýrskych vládnych jednotiek na východnom brehu Eufratu.
Ruskí ženisti dokázali, že majú v krvi Suvorovovo heslo “Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku”. Most postavili v sťažených bojových podmienkach za enormne krátku dobu, takže sýrske vládne sily a ich spojenci na východnom brehu nemuseli zápasiť s výpadkom bojových zásob, posíl a materiálu.
Iljia Novickij

Tu si môžete pozrieť video k článku: