Taxikári dosiahli svoje: Uber musí byť regulovaný

Luxemburg/Bratislava 20. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Európsky súdny dvor rozhodol, že členské štáty Európskej únie (EÚ) môžu regulovať spoločnosť Uber podobne ako taxislužby. Uber na radosť taxikárov teda bude musieť žiadať o licenciu a povolenie podľa príslušných zákonov krajín EÚ
Ilustračné foto

Súd uviedol, že Uber nemôže požadovať slobody, ktoré EÚ poskytuje digitálnym službám. Namiesto toho spadá jeho podnikanie do oblasti dopravy, ktorá sa riadi vnútroštátnymi právnymi predpismi jednotlivých krajín bloku.
Na službu poskytovanú spoločnosťou Uber, ktorá spája jednotlivcov s neprofesionálnym vodičmi, sa vzťahujú pravidlá o podnikaní v oblasti dopravy, uviedol Európsky súdny dvor. Členské štáty môžu preto regulovať podmienky pre poskytovanie tejto služby.
To znamená, že krajiny EÚ môžu od vodičov Uberu požadovať licencie a oprávnenia, ako je to napríklad pri taxislužbách.
Ide pritom o veľmi problematickú otázku. Niektoré vlády v EÚ použili práve takéto požiadavky v minulosti v snahe zastaviť zdieľanie jazdy pomocou aplikácie Uber. Proti Uberu doteraz protestovali taxikári v celej EÚ. Protestovali a organizovali blokády hlavných komunikácií aj taxikári v Bratislave, ktorým sa nepáčilo, že oni musia mať taxi licenciu, pričom vodiči Uberu licenciu nemajú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)