Ramalláh 22. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nasser Shiyoukhi)
 
Za “ilúziu” označil v stredu člen výkonného výboru Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) Ahmad Tamímí snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa dosiahnuť izraelsko-palestínsku mierovú dohodu.

Ilustračné foto

Šéf Bieleho domu totiž len deň predtým uviedol, že Izrael bude musieť zaplatiť za to, že najvyšší americký predstaviteľ uznal Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu, píše agentúra DPA.
Trumpove slová sú “pokračovaním proizraelskej americkej politiky a pokračovaním ilúzií americkej administratívy”, napísal Tamímí vo svojom vyhlásení.
Donald Trump v utorok na straníckom mítingu s voličmi v americkom štáte Západná Virgínia povedal: “Počas vyjednávaní bude musieť Izrael zaplatiť vyššiu cenu, pretože vyhral veľkú vec.”
Z citovaného Trumpovho vyhlásenia jasne vyplýva, že kvôli uznaniu Jeruzalema za izraelské hlavné mesto a májovému presunutiu amerického veľvyslanectva očakáva od Izraela ústupky.
Trump zdôraznil, že Jeruzalem je v rámci rokovaní “mimo hru”, dodal však, že Palestínčania “získajú niečo veľmi dobré, pretože teraz sú oni na rade.” Biely dom aktuálne stále pripravuje mierovú dohodu, ktorú plánuje zverejniť zatiaľ v neurčenom čase. Palestínčania už tento plán vopred zamietli, poznamenáva DPA.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton v stredu počas návštevy Izraela povedal, že presun Jeruzalema “nebol vecou niečoho za niečo”.
 
Príspevok Tamímí označil za “ilúziu” snahu prezidenta Trumpa dosiahnuť izraelsko-palestínsku mierovú dohodu zobrazený najskôr Hlavné správy.