Kábul 1. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Najmenej traja ľudia zahynuli a 38 ďalších utrpelo zranenia po tom, ako sa odpálili v afganskej metropole Kábul samovražední útočníci nasadení fundamentalistickým hnutím Taliban.

Dym stúpa po samovražednom bombovom útoku na policajné sídlo v Kábule

Oznámili to afganské ministerstvá vnútra a zdravotníctva. Atentátnici zaútočili v rozpätí 20-30 minút na objekty a zariadenia afganskej armády a polície.

Prvý útočník odpálil svoje vozidlo naložené výbušninami pred vojenskou školou v západnej časti Kábulu a zranil 37 ľudí. Druhý sa odpálil neďaleko sídla afganskej tajnej služby vo východnej časti mesta, pričom utrpeli zranenia ďalší dvaja ľudia a prinajmenšom jedna osoba zahynula.

K zodpovednosti za tieto činy sa bezprostredne po nich prostredníctvom odkazu na Twitteri prihlásil hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Hovoril však o trojici bombových útokov.

Miestna televízna stanica uviedla, že dvaja útočníci vnikli do vojenskej školy, tieto správy ale nepotvrdila afganská ani dánska armáda.

Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula dva veľké útoky islamistov v Kábule od začiatku tohto roka. Džihádistická skupina Islamský štát (IS) podnikla začiatkom februára útok na Najvyšší súd v Kábule, pri ktorom zomrelo 20 a zranilo sa 40 osôb. Útok Talibanu na afganský parlament si v januári vyžiadal 30 obetí na životoch a viac než 70 zranených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.