Kábul 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Radikálne hnutie Taliban vystrelilo v utorok rakety k prezidentskému palácu v afganskom hlavnom meste Kábul práve v čase, keď prezident Ašraf Ghaní prednášal posolstvo pri príležitosti moslimského sviatku íd al-adhá. Informujú o tom agentúry AP a Reuters.

Afganský bezpečnostný dôstojník zameriava na dom, v ktorom sú ukrytí útočníci 21. augusta 2018 v Kábule

V diplomatickej štvrti Kábulu bolo počuť niekoľko explózií, informácie o prípadných obetiach však neboli bezprostredne známe. Nemenované bezpečnostné zdroje uviedli, že rakety boli vystrelené z oblasti mimo mesta a niekoľko z nich dopadlo blízko prezidentského paláca, ambasády USA a budov pod správou NATO.

Vojenský vrtuľník MD 530F sa zameriava na dom, v ktorom sú ukrytí útočníci 21. augusta 2018 v Kábule

Prezident Ghaní mal v tom čase prejav počas ceremónie pri príležitosti sviatku obetovania íd al-adhá, dva dni po tom, čo vyhlásil “podmienečné prímerie” s Talibanom.
Povstalci hnutia však podľa jeho dvoch vysokopostavených veliteľov odmietli ponuku na trojmesačné prímerie a ohlásil pokračovanie útokov proti afganskej vláde a jej zahraničným spojencom.
“Sú tu skupiny, ktoré pokračujú v násilí, vystreľovaním rakiet však nemôžu zastaviť rozvoj ľudu Afganistanu,” povedal Ghaní v reakcii na najnovšie útoky.
 
Príspevok Taliban zaútočil raketami na Kábul v čase prejavu afganského prezidenta Ghaního zobrazený najskôr Hlavné správy.