Kábul 6. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fareed Khan)
 
Militanti z hnutia Taliban uzavreli približne 30 škôl v jednom okrese na juhovýchode Afganistanu. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestny zdroj s tým, že zatvorenie škôl postihlo vyše 11.000 študentov.

Ilustračné foto

Podľa hovorcu guvernéra provincie Lógar ide o odvetný krok za zabitie veliteľa Talibanu vládnymi silami, ku ktorému došlo v okrese Čarch. Medzi študentmi, ktorí nemôžu chodiť do školy, je aj 2000 dievčat.
O znovuotvorení škôl s Talibanom už niekoľko dní rokujú kmeňoví vodcovia a miestna vláda.
Podobné správy o zatvorení škôl prichádzajú aj z nepokojnej severoafganskej provincie Kundúz, kde je podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa zatvorených viac ako polovica z celkovo 500 škôl. Od polovice marca – od začiatku tamojšieho školského roka – Taliban zatvoril školy v oblastiach, ktoré má pod kontrolou, uviedol člen príslušnej provinčnej rady. Taliban pritom požaduje, aby od miestnych úradov dostával peniaze v hotovosti potrebné na financovanie prevádzky škôl.
Problém vyvstal, keď sa provinčná vláda rozhodla vkladať tieto prostriedky na bankové účty, čo však Talibanu nevyhovuje. Podľa hovorcu ministerstva školstva v afganskom hlavnom meste Kábul je aktuálne zatvorených celkovo 1057 škôl v 24 z 34 afganských provincií.
 
Príspevok Taliban zatvoril desiatky škôl na juhovýchode Afganistanu v reakcii na zabitie veliteľa zobrazený najskôr Hlavné správy.