Kábul 15. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Radikálne hnutie Taliban vyhlásilo, že už nebude poskytovať ochranu pracovníkom Červeného kríža v Afganistane. Militanti obviňujú túto neutrálnu humanitárnu organizáciu z toho, že nepomáha talibanským väzňom v Kábule, informovala v stredu stanica BBC.

Ilustračné foto

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) monitoruje väzenské podmienky a poskytuje zdravotnícku pomoc. Organizácia však vlani znížila svoju prítomnosť v Afganistane po tom, ako došlo k zabitiu jej siedmich členov. Organizácia vyhlásila, že je týmto krokom Talibanu znepokojená.
Podľa hovorkyne MVČK sú humanitárni pracovníci v úzkom kontakt s militantmi a dúfajú, že sa nájde riešenie vzniknutej situácie, aby tak humanitárna práca Červeného kríža v Afganistane mohla ďalej pokračovať.
Červený kríž humanitárne pomáha všetkým stranám, ktoré sú zasiahnuté konfliktom, a nerozlišuje medzi obeťami. V minulosti dokonca poskytoval členom Talibanu kurz poskytovania prvej pomoci. Červený kríž operuje v Talibanom kontrolovaných oblastiach s bezpečnostnými zárukami a pomáha aj pri repatriovaní tiel osôb zabitých v bojoch medzi militantmi a afganskou armádou.
MVČK pôsobí v Afganistane už 30 rokov a disponuje tam viac než 1000-členným tímom. Vlani v októbri však musela organizácia zavrieť v Afganistane dve ústredia a zredukovať svoju činnosť na tretinu so zámerom chrániť pracovníkov.
V uplynulých rokoch sa z Afganistanu stiahlo množstvo iných humanitárnych organizácií po tom, ako militanti Talibanu a Islamského štátu (IS) zintenzívnili svoje útoky.
 
Príspevok Taliban odstúpil od ochrany Červeného kríža zobrazený najskôr Hlavné správy.