Rím 11. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/ANSA-Riccardo Antimiani)
 

Vicepremiér a minister vnútra Talianska Matteo Salvini v interview pre RT vyhlásil, že nevidí žiadny zmysel v protiruských sankciách.

Na snímke taliansky minister vnútra Matteo Salvini

„V máji budúceho roka budeme mať historickú možnosť zmeniť konečne pomer síl v Európe a zmeniť aj naše vzťahy s krajinami, ktoré sa nachádzajú mimo Európu — mám na mysli Rusko,” uviedol pravdepodobne v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu stanovenými na koniec mája 2019.
„Stále upozorňujem vládu na straty, a budem to robiť i naďalej, pretože sankcie proti Rusku nemajú žiadny ekonomický, politický, sociálny ani kultúrny zmysel,” dodal vicepremiér.
Salvini pravidelne kritizuje protiruské sankcie. Napríklad v júli sľúbil, že Taliansko sa stane jednou z prvých krajín, ktoré agitujú pre odolanie sankcií EÚ proti Rusku, a avizoval do konca roka niekoľko opatrení v tomto smere. Predtým prehovoril o ochote prerokovať status Krymu a pripustil, že Rím bude vetovať prolongáciu sankcií spojených so zapojením poloostrova do zloženia Ruska. Podotkol tiež, že Rusko je pre Taliansko významným obchodným a energetickým partnerom, a preto je treba vychádzať zo zásady dobrého susedstva.
Vzťahy Ruska so západnými krajinami sa zhoršili v súvislosti so situáciou na Ukrajine a okolo Krymu. Západ obvinil Moskvu z vmiešavania sa a zaviedol proti nej sankcie. Moskva podnikla odvetné opatrenia, nastúpila kurz na nahrádzanie dovozu a neraz vyhlásila, že hovoriť s ňou jazykom sankcií je kontraproduktívne. Rusko neraz zdôraznilo, že nie je stranou konfliktu na Donbase ani subjektom minských dohôd o jeho urovnania. V poslednej dobe znejú v členských krajinách EÚ stále častejšie názory, že protiruské sankcie je nutné zrušiť.
 

Príspevok Taliansky vicepremiér ohlásil revíziu vzťahov s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.