Taliansko 22. decembra 2016 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Pixabay)

Súd v talianskej Gorizii oslobodil farmaceutku, ktorá v roku 2013 odmietla predať abortívnu tabletku. Bola obvinená zo zanedbania služobných povinností, pretože ako farmaceutka čiže vo verejnej službe, počas nočnej pohotovosti odmietla vydať abortívnu tabletku aj keď jej bol predložený lekársky predpis.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Advokát Simone Pillon, ktorý farmaceutku v súdnom procese obhajoval, sa pre Vatikánsky rozhlas vyjadril, že ide o „inovantívny rozsudok“, ktorý v Taliansku po prvý raz uznáva farmaceutom výhradu vo svedomí voči poskytnutiu abortívnej tabletky. „Skutočným problémom však je, že by nemalo byť ani nutné, aby dochádzalo k takýmto rozsudkom“, tvrdí taliansky advokát. Ako vysvetlil, spomínaná farmaceutka, ktorá sa rozhodla konať na základe svojho svedomia, je matkou piatich detí a tento proces ju stál tri roky života.

Simone Pillon sa podelil s osobnou skúsenosťou: „Bolo pre mňa cťou obhajovať ženu ako je táto, a nemôžem nevysloviť prianie, aby sa čím skôr dospelo k schváleniu zákona, ktorý uzná prvoradé právo každej ľudskej bytosti, ktorá má po práve na život prvoradé právo na slobodu.“

V Taliansku už boli snahy o prijatie zákona, ktorý by právne zakotvil výhradu vo svedomí, avšak poslanecké návrhy v tomto smere boli vždy zablokované. Advokát Pillon vysvetľuje: „My naliehavo žiadame odblokovanie legislatívneho procesu a aby bola uznaná nevyhnutná vyváženosť práv v tejto spoločnosti, ktorá sa verbálne nazýva pluralistickou z hľadiska etiky, ale keď príde ku skutkom, všemožne sa usiluje presadiť tzv. unifikované myslenie (tal. pensiero unico).“

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.