Taliansky súd odmietol záchranný plán výrobcu klobúkov Borsalino

Miláno 19. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petros Giannakouris)

Jednému z najslávnejších svetových výrobcov klobúkov, talianskej firme Borsalino, ktorej produkty obľubujú filmové hviezdy aj celebrity, hrozí likvidácia. Taliansky súd totiž v pondelok (18.12.) odmietol jej záchranný plán.
Ilustračné foto

Sudca v severotalianskom meste Alessandria, kde firma pred 160 rokmi vznikla, odmietol žiadosť o súdnu ochranu pred veriteľmi, ktorým Borsalino dlhuje približne 18 miliónov eur.
“Ak sa nenájde riešenie, bude to dramatické. Borsalino je súčasťou talianskej histórie a je to aj veľké meno v zahraničí,” povedal Franco Armosino, líder miestnych odborov.
Klobúky od Borsalina nosili a nosia slávne hviezdy, napríklad Humphrey Bogart vo filme “Casablanca” či speváčka Rihanna. Firma sa ocitla vo finančných ťažkostiach po tom, ako v roku 2013 vykázala veľkú stratu.
Bývalého väčšinového vlastníka Marca Marenca v apríli 2015 zatkla švajčiarska polícia pre podozrenie z finančného trestného činu.
Za ostatné dva roky firmu riadila spoločnosť Haeres Equita, konzorcium vedené švajciarsko-talianskym finančníkom Philippom Camperiom, ktorá investovala približne 10 miliónov eur do opätovného oživenia výrobcu klobúkov.
Borsalino sa v roku 2015 vrátil k zisku. Jeho tržby v roku 2016 vzrástli na 17,5 milióna eur a jadrový zisk sa viac než zdvojnásobil na 2,6 milióna eur. Tento rok očakáva príjmy zhruba na úrovni vlaňajších a v nasledujúcom roku 2018 predpovedá nárast tržieb o 20 %. Stále však zápasil s dlhmi, preto požiadal súd o ochranu pred veriteľmi.
Po pondelkovom verdikte dvaja úradníci poverení súdom zatvoria spoločnosť a zaplatila veriteľom dlhy. Armosino v tejto súvislosti povedal, že odbory očakávajú ďalšie podrobnosti “v najbližších dňoch”.
Camperio v máji kúpil ochrannú známku Borsalino za približne 18 miliónov eur.
Rozhodnutie sudcu nezastaví výrobu vo závode Borsalino, ktorý má 134 zamestnancov a vyrobí približne 150.000 klobúkov ročne, vyhlásili zhodne ako Armosino, tak Camperio.
“Budeme aj naďalej hľadať riešenia, ktoré zachovajú túto kultovú značku a ochránia záujmy všetkých zainteresovaných strán,” povedal Camperio vo vyhlásení a dodal, že bankrot nemá nič spoločné s manažmentom spoločnosti Haeres Equita.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)