Rím 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Di Meo, Ansa)
 
Taliansky prezident Sergio Mattarella začne 4. apríla rokovania o riešení najnovšej politickej krízy, ktorá vzišla z nedávnych parlamentných volieb. Agentúra DPA o tom informovala vo štvrtok s odvolaním sa na nemenovaný zdroj blízky hlave štátu.

Na snímke taliansky prezident Sergio Mattarella

Voľby zo 4. marca priniesli najväčší úspech protisystémovému Hnutiu piatich hviezd (M5S) a stredopravicovej koalícii, ktorej súčasťou je euroskeptická Liga Severu (LN), ani jedna strana však nezískala v parlamente absolútnu väčšinu. Lídri M5S a LN – Luigi Di Maio a Matteo Salvini – skúmajú možnosti uzavretia koaličnej dohody, rozdeľujú ich však politické nezhody vrátane otázky, kto by sa mal stať premiérom.
Prezident Mattarella, ktorý má za úlohu vymenovať nového premiéra, sa teraz bude radiť so všetkými politickými lídrami, pričom sa bude snažiť pomôcť pri vytváraní vlády. Očakáva sa, že patová situácia potrvá dlhšie a v prípade, že sa nenájde riešenie v priebehu niekoľkých mesiacov, Mattarella môže rozhodnúť o zopakovaní volieb, uviedla DPA.
Stredoľavicová Demokratická strana (PD), ktorú v poslednom období viedol expremiér Matto Renzi, je po voľbách hlavným porazeným a oznámila odchod do opozície, pokiaľ by však zmenila svoj postoj, mohla by dopomôcť k vládnutiu niektorému z úspešných subjektov.
Taliansky premiér Paolo Gentiloni minulý víkend formálne odstúpil z funkcie po tom, ako sa poslancom a senátorom podarilo zvoliť predsedov oboch komôr nového parlamentu. Mattarella však bezprostredne na to požiadal Gentiloniho, aby dočasne pokračoval v riadení krajiny, zatiaľ čo sa jednotlivé politické frakcie pokúšajú dospieť k rokovaniam o vytvorení novej vlády.
 
Príspevok Taliansky prezident začne rokovania o riešení povolebnej situácie 4. apríla zobrazený najskôr Hlavné správy.