Taliansky prezident pozval na konzultácie kandidáta na nového premiéra

Rím 23. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA/Angelo Carconi)
 
Taliansky prezident Sergio Mattarella si pozval na konzultácie univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorého strany Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga Severu (LN) navrhli za predsedu svojej budúcej koaličnej vlády. Stretnutie v prezidentskom paláci sa má uskutočniť ešte v stredu okolo 17.30 h.

Na snímke Giuseppe Conte

Informovala o tom agentúra DPA. Pozvanie môže podľa nej znamenať, že Mattarella sa chystá Contemu odovzdať poverenie na zostavenie vlády.
Conteho, ktorý zatiaľ nemá skúsenosti s politikou, navrhli uvedené strany prezidentovi v pondelok ako kompromisného kandidáta na premiéra. Objavujú sa však pochybnosti o jeho kvalifikácii a taktiež špekulácie, že si prikrášlil životopis a zveličil svoj akademický kredit, upozornila agentúra AP.
V súčasnosti 53-ročný Conte je rodákom z Valturary v Apúlii na juhovýchode Talianska, vyštudoval právo v Ríme a následne absolvoval viacero zahraničných študijných a stážových pobytov na renomovaných univerzitách a vysokých školách. Počas akademickej dráhy vyučoval občianske a obchodné právo na univerzite v Ríme a inde, okrem iného na Sardínii či na Malte.
Otázniky súvisiace s blížiacim sa vznikom vlády protisystémového M5S a pravicovo-populistickej LN znepokojujú prezidenta Mattarellu, ako aj mnoho kritikov. Najvyšší taliansky predstaviteľ si tak po predložení návrhu na obsadenie funkcie premiéra vzal čas na zváženie ďalšieho postupu.
 
Príspevok Taliansky prezident pozval na konzultácie kandidáta na nového premiéra zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)