Rím 23. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)
 
Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril v stredu zostavením novej vlády univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorého nominovali strany Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga Severu (LN). Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke kandidát na premiéra Giuseppe Conte

Rozhodnutie hlavy štátu bolo oznámené po skončení podvečerného, zhruba dvojhodinového stretnutia Mattarellu s Contem v prezidentskom paláci v Ríme.
Poverenie na zostavenie vlády by malo vyriešiť patovú situáciu po parlamentných voľbách zo 4. marca, ktoré nepriniesli jednoznačného víťaza.
Conte pri odchode z prezidentského paláca povedal, že chce zostaviť “vládu občanov” a zastupovať záujmy Talianska v Európe. Krajina podľa neho čelí veľkým výzvam, najmä čo sa týka reforiem EÚ. “Taliansko čaká na vznik vlády a čaká na odpovede. Stojím pred vznikom vlády zmeny,” povedal 53-ročný Conte.
“Som profesor a právnik, vo svojom živote som obhajoval záujmy mnohých občanov. Teraz chcem brániť záujmy Talianov na všetkých úrovniach, chcem byť obhajcom talianskeho ľudu,” uviedol ďalej dezignovaný premiér.
Conteho, ktorý zatiaľ nemá skúsenosti s politikou, navrhli spomínané strany prezidentovi v pondelok ako kompromisného kandidáta na premiéra. Objavujú sa však pochybnosti o jeho kvalifikácii a taktiež špekulácie, že si prikrášlil životopis a zveličil svoj akademický kredit, upozornila agentúra AP.
Conte je rodákom z obce Volturara ležiacej v Apúlii na juhovýchode Talianska. Vyštudoval právo v Ríme a následne absolvoval viacero zahraničných študijných a stážových pobytov na renomovaných univerzitách a vysokých školách. Počas akademickej dráhy vyučoval občianske a obchodné právo na univerzite v Ríme a inde, okrem iného na Sardínii či na Malte.
 
Príspevok Taliansky prezident poveril zostavením vlády profesora Giuseppeho Conteho zobrazený najskôr Hlavné správy.