Rím 18. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Di Meo, Ansa)
 
Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril v stredu predsedníčku Senátu, ktorá je dlhoročnou spojenkyňou exprezidenta Silvia Berlusconiho, vedením rokovaní medzi politickými stranami zameraných na vytvorenie väčšiny v parlamente.

Na snímke taliansky prezident Sergio Mattarella

Maria Elisabetta Casellatiová zo strany Vpred Taliansko (Forza Italia) zastáva v riadiacich inštitúciách krajiny druhú najvyššiu funkciu – je tak logickou voľbou v snahe o riešenie politického patu, v ktorom sa krajina ocitla po marcových voľbách. K jej povereniu na vedenie rokovaní došlo po tom, čo stroskotali už dve kolá rozhovorov o vytvorení vlády, informovala agentúra AP.
Casellatiová v stredu v reakcii oznámila, že rokovania plánuje usporiadať čo najskôr.
Dvom najsilnejším politickým blokom v Taliansku sa nepodarilo dospieť po voľbách k dohode o vytvorení vlády či dokonca ani stretnúť sa tvárou v tvár. Luigi Di Maio, líder populistického Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré sa stalo vo voľbách najsilnejším individuálnym politickým subjektom, odmietol byť súčasťou vlády, v ktorej by bol expremiér Berlusconi.
Práve Berlusconiho strana Forza Italia má však významné postavenie v rámci celkovo víťaznej stredopravej koalície, ktorá dohromady získala vo voľbách najviac – 37 percent hlasov.
 
Príspevok Taliansky prezident poveril rokovaniami o zostavení vlády predsedníčku Senátu zobrazený najskôr Hlavné správy.