Rím 1. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:DPA-Kay Nietfeld)
 

Taliansky prezident Sergio Mattarella dal pokyn ekonómovi Carlovi Cottarellimu, aby zostavil vládu. Dochádza k tomu na pozadí toho, že vodcovia hnutia Päť hviezd vyzývajú k vysloveniu nedôvery prezidentovi potom, čo vetoval zoznam ministerských kandidátov navrhnutý kandidátom na premiéra Giuseppem Contom

Na snímke Angela Merkelová

Korešpondent agentúry Sputnik hovoril o týchto udalostiach s bývalým členom Európskeho parlamentu za stranu Forza Italia Fabriziem Bertotem.

 
Aké sú hlavné nezhody v otázke zostavenia talianskej vlády?
Fabrizio Bertot: To, čo sa stalo, nie je úplne jasné, pretože ako viete, pán Conte odmietol tento návrh, pretože nedokázal zorganizovať vládu, ktorá by obsahovala 2 strany — Päť hviezd a Ligu Severu. A Mattarella dal tento pokyn pánovi Cottarellimu. Problém je v tom, že pan Conte na podnet pána Salviniho navrhol ako ministra hospodárstva profesora Paola Savonu, zastávajúceho názor, ktorý nie je považovaný za politicky korektný v európskom systéme. Preto Mattarella nesúhlasí s takou zostavou vlády a vláda sa samozrejme rozpadla.
 
Pán Savona je známy ako presvedčený kritik eura a autor plánu vystúpenia Talianska z jednotnej menovej zóny, a preto si myslím, že sa to dalo čakať, že nie?
Fabrizio Bertot: Ide o to, že profesor Savona bol veľmi dôležitým ekonómom, ktorý mnohokrát vykonával funkciu ministra hospodárstva Talianska v iných vládach. Bol preto považovaný za dôležitého ekonóma až do minulého týždňa. Problém je v tom, že v priebehu niekoľkých posledných týždňov poskytol niekoľko interview, v ktorých kritizoval organizáciu Európskej únie a obzvlášť nadvládu Nemecka v Euróspskej únii. To je to, čo sa v skutočnosti stalo. A pravdepodobne jeho meno nebolo dobre prijaté Angelou Merkelovou a možno ani Macronom, pretože kritizoval organizáciu Európskej únie a obzvlášť nemeckú vládou.
 
Príspevok Taliansky prezident nedovolil zostavenie vlády euroskeptikov. Má v tom prsty Merkelová? zobrazený najskôr Hlavné správy.