Rím 18. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alessandro Di Meo, Ansa)

Taliansky prezident Sergio Mattarella pripomenul dnes katastrofálne povodne a zosuvy pôdy v Lombardsku spred troch desaťročí, ktoré si vyžiadali 53 obetí.
Najvyšší predstaviteľ krajiny na Apeninskom polostrove zdôraznil v tejto súvislosti význam solidarity pri prírodných katastrofách a dodal, že Taliansko nezabudne na poškodených vlaňajším zemetrasením.
Na snímke taliansky prezident Sergio Mattarella

Ako je známe, po prudkých zrážkach z 18. júla 1987, keď v lombardskom Bormiu registrovali 305 milimetrov zrážok v priebehu 24 hodín a po ďalších asi desiatich dňoch pokračujúcich dažďov v oblasti, vystúpila v prihraničí so Švajčiarskom z koryta rieka Adda i jej prítoky, pričom došlo k značnému počtu zosuvov pôdy, kamenia a bahna.
Pod nimi sa ocitla obec Morignone, v troskách domov ktorej našlo smrť 27 ľudí vrátane deviatich detí. Ďalších 26 obetí sa malo nachádzať v rýchlodráhe, ktorú zavalil zosuv skaly.
Viac ako 1500 ľudí prišlo v dôsledku pádu skál o strechy nad hlavou. Úplne zničenú obec Morignone už znovu nepostavili. Cestnú komunikáciu chráni v tejto lokalite na úseku ôsmich kilometrov tunel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.