Rím 24. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Angelo Carconi)
 
Taliansky premiér Giuseppe Conte sa vzdal pätiny svojho platu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že je na čele vlády “zmeny“. Teda vlády, ktorá nechce pokračovať v nesprávnych praktikách tých predchádzajúcich vlád. A je to tiež vláda, ktorej ide o presadzovanie poctivosti, spravodlivosti a transparentnosti

Na snímke taliansky premiér Giuseppe Conte

Jeho vláda o. i. teraz prijíma opatrenia, aby obmedzila „zlaté“ penzie. Ide o viactisícové dôchodky, ktoré si poslanci a senátori „pridelili“ počas minulých volebných období mimo dôchodkového systému. Stačilo im byť 5 rokov v politike a bez toho, aby odpracovali povinný počet rokov a odviedli do sociálneho systému primerané odvody, mali nárok na penzie, ktorým sa hovorí zlaté nielen preto, že nie sú zaslúžené, ale niekoľkonásobne prevyšujú výšku penzií ľudí, ktorí pracovali povinných 40 a viac rokov.
Premiér Conte má za to, že treba ísť príkladom, a v rámci konceptu spravodlivosti považuje aj svoj ročný príjem (114 tisíc Eur ročne) za vyšší ako by mal byť.
Zníženie svojho príjmu oznámil na manifestácii Hnutia piatich hviezd 21. októbra. Nasledovalo spochybňovanie zo strany opozície, podľa ktorej išlo o klamstvo. Giuseppe Conte včera zverejnil svoju oficiálnu žiadosť o zníženie platu, ktorá je datovaná 16. októbrom. Okrem časti platu obmedzil aj veľkosť svojej ochranky.
Renáta Indri
 
Príspevok Taliansky premiér Giuseppe Conte sa vzdal pätiny svojho platu zobrazený najskôr Hlavné správy.