Terst 12. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Lami/ANSA via AP)

Taliansky premiér Paolo Gentiloni varoval dnes Európsku úniu, že musí nechať dvere otvorené prípadnému členstvu krajín západného Balkánu. V opačnom prípade hrozí riziko, že dovolí Rusku a iným globálnym mocnostiam zvýšiť ich vplyv v regióne
Na snímke talianský premiér Paolo Gentiloni

Gentiloni ďalej uviedol, že rozšírenie EÚ “nie je za rohom”, napriek tomu musí byť konkrétnou možnosťou pre ašpirantské krajiny Albánsko, Bosnu, Kosovo, Macedónsko, Čiernu Horu a Srbsko. Taliansky premiér sa tak vyjadril v Terste na záver štvrtého summitu EÚ s krajinami západného Balkánu.
Podľa neho Taliansko a Nemecko, najväčší regionálni obchodní partneri, nemôžu dovoliť iným zaplniť prázdno, ktoré by sa vytvorilo, ak by Únia ostala uzavretá pre nových členov.
Záujem EÚ na posilňovaní vzťahov s krajinami západného Balkánu vyvolali tiež správy o zvyšujúcom sa vplyve Ruska v regióne, ktorý Moskva považuje za svoju tradičnú záujmovú sféru. Agentúra AP pripomína, že ruské snahy sú najviac viditeľné v Srbsku, s ktorým Moskva posilňuje svoje hospodárske a vojenské vzťahy. Srbsko ostáva posledným zostávajúcim spojencom Ruska po tom, ako sa Čierna Hora obrátila k Západu a vstúpila v tomto roku do NATO.
Lídri EÚ a ich kolegovia zo západného Balkánu dnes taktiež naliehali na pokračovanie v ekonomickej integrácii – a to aj v čase problémov Únie s migráciou, brexitom a bezpečnosťou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.