Brusel 29. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Taliansky premiér Giuseppe Conte privítal dohodu o migrácii, ku ktorej dospeli lídri Európskej únie (EÚ) v piatok na svitaní v Bruseli. Zároveň dodal, že Rím rozhodne o prípadných centrách pre prijímanie migrantov na území Talianska neskôr, informuje agentúra Reuters.

Na snímke taliansky premiér Giuseppe Conte

“Sme spokojní,” povedal Conte novinárom po skončení deväťhodinových rokovaní v Bruseli. “Bolo to dlhé vyjednávanie, ale oddnes Taliansko už nie je osamotené,” dodal.
Taliansky premiér spomenul body dohody vrátane možnosti zriadenia centier pre migrantov v krajinách EÚ, zameraných na rozhodovanie o žiadostiach o azyl. Zároveň však vyhlásil, že sa Taliansko doposiaľ nerozhodlo, či bude mať takéto zariadenia na svojom území.
“Je to rozhodnutie, ku ktorému dospejeme vo vláde spoločne. Doposiaľ sme neboli vyzvaní, aby sme tak urobili,” povedal Conte novinárom po svojom prvom summite EÚ.
Lídri EÚ dosiahli v piatok na summite v Bruseli dôležitú dohodu o migrácii. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie predsedu Európskej rady (ER) Donalda Tuska zverejnené na Twitteri.
Na základe návrhu dohody, ku ktorému lídri EÚ po celonočnom rokovaní dospeli, umožnia jednotlivé členské štáty Únie na dobrovoľnej báze zriaďovať na svojom území centrá pre prijímanie migrantov.
 
Príspevok Taliansky premiér Conte privítal dohodu EÚ o migrácii zobrazený najskôr Hlavné správy.