Berlín 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Lami)

Taliansky premiér Paolo Gentiloni povedal dnes na tlačovej konferencii v Ríme, že sa doteraz neobjavil žiaden dôkaz o tom, že by útočník z vianočných trhov v Berlíne, 24-ročný Tunisan Anis Amri, mal v Taliansku nejaké konkrétne kontakty

Talianski vyšetrovatelia sa pokúšajú zistiť, či Amri udržiaval spojenie so sieťou džihádistov v Taliansku, do ktorého prvýkrát prišiel začiatkom roka 2011 počas tzv. arabskej jari a kam sa vrátil v závere svojho takmer štvordňového úteku po útoku v Berlíne.

Na snímke taliansky premiér Paolo GentiloniNa snímke taliansky premiér Paolo Gentiloni

“Žiadne osobitné siete sa v Taliansku nevynorili,” povedal Gentiloni reportérom v závere svojej koncoročnej tlačovej konferencie v Ríme, po ktorej smeroval na stretnutie svojho bezpečnostného kabinetu pod vedením ministra vnútra v Miláne.

Amriho zastrelili 23. decembra talianski policajti v blízkosti železničnej stanice severne od Milána, keď pri bežnej kontrole dokladov vytiahol na nich zbraň a jedného z policajtov postrelil.

Záber z bezpečnostných kamier v stredu potvrdil, že Amri cestoval cez Turín, kým ho kamery len niekoľko hodín pred smrťou zachytili na železničnej stanici v Miláne.

Amri v minulosti žil v Taliansku a strávil štyri roky v jednej z tamojších väzníc po odsúdení za podpaľačstvo. V júli 2015, po prepustení z väzenia, utiekol z Talianska do Nemecka.

“Vieme, že vo väčšine prípadov k radikalizácii dochádza v našich väzniciach,” priznal dnes Gentiloni. Podľa neho sa Amri zradikalizoval práve počas pobytu v Taliansku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.