Rím/Terst 7. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Plinio Lepri, file)

Proces pred talianskym Najvyšším súdom v súvislosti s bankrotom potravinárskeho reťazca Cirio (2002) sa v piatok 6. októbra skončil. Bývalý prezident Bank Capitalia a poisťovne Generali Cesare Geronzi bol odsúdený na štyri roky odňatia slobody, hoci súd mu zmiernil trest a tri roky mu odpustil
Zľava, šéf Capitalie Cesare Geronzi a šéf UniCredit Alessandro Profumo

Najvyšší súd zároveň rozhodol o obnovení procesu proti bývalému šéfovi Cirio Sergiovi Cragnottimu, ktorý bol súdom druhej inštancie v apríli 2015 odsúdený na 8 rokov a 8 mesiacov odňatia slobody. Cragnottiho advokáti toto rozhodnutie privítali.
Pri svojom kolapse bol Cirio zadlžený sumou 1,6 miliardy eur a v dôsledku bankrotu prišlo odhadom 40.000 malých akcionárov o 1,1 miliardy eur. Spolu s medializovaným bankrotom potravinárskeho koncernu Parmalat v roku 2003 bol Cirio jedným z najväčších finančných škandálov v Taliansku.
Renomovaní bankári, medzi nimi aj Geronzi, vydávali dlhopisy Cirio, hoci veľmi dobre vedeli o finančných problémoch reťazca. Obvinenie hovorilo o podvodnom bankrote a podvode. Štátna prokuratúra tvrdila, že Cragnotti, ktorý v decembri odstúpil z vedenia Cirio, oklamal a okradol tisíce akcionárov. V dôsledku škandálu musel Cragnotti predať aj svoj prvoligový futbalový klub Lazio Rom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.