Rím 17. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot La Stampa)

Po začiatku tureckej ofenzívy v Sýrii mnohí lídri štátov odhodili servítky a otvorene reagujú na zmenu situácie v tejto krajine. Moskva bez okolkov žiada, aby zo Sýrie odišli všetky cudzie vojská, ktoré sa tam nachádzajú nezákonne, ide predovšetkým o turecké a americké jednotky. „Môže to znamenať aj návrat ruskej armády, ak o to požiada Damask. Európania nevedia, ako majú reagovať na konanie Turecka. Preto jednotlivé krajiny by sa radšej diplomaticky dohodli s Moskvou,“ uvádza vo svojom článku „Nerozhodnosť Európy poskytuje príležitosti Putinovi“ taliansky novinár Michele Valensise, ktorého článok zverejnil domáci denník La Stampa

Screenshot La Stampa

Podľa autora článku Putin využíva nerozhodnosť Európy, Spojených štátov a NATO, ktorí sú v rozpakoch kvôli drzej vojenskej iniciatíve Recepa Erdoğana. Podotýka, že kým turecké letectvo bombarduje sýrske územie, OSN bije na poplach kvôli 130 tisícom utečencov, vo Washingtone hľadajú možné páky vplyvu, aby sa podarilo zastaviť turecké útoky. Dokonca sa špekuluje o uvalení sankcií na členskú krajinu NATO… „Pričom v USA sa snažia nezdôrazňovať, že práve Trump fakticky umožnil vojenskú operáciu svojimi stálymi vyhláseniami o odchode síl USA z územia Sýrie a preto si v Bruseli nemôžu nájsť spoločné riešenie a podobné situácie často zapríčiňujú paralýzu EÚ,“ podotýka taliansky novinár.

Autor uvažuje, že NATO by mohlo pozornejšie preštudovať návrhy Ruska a viac dôverovať Kremľu. Možno potom by sa dalo nájsť spoločné riešenie a zlepšiť situáciu v Sýrii. Podčiarkuje, že Sýria nie je ten najdôležitejší región pre NATO. Poukazuje na to, že je úplne jasné, že turecké útoky na severe Sýrii môžu poškodiť aj EÚ: do Európy sa môžu vrhnúť sta tisíce utečencov. „Ani jedna z členských krajín EÚ, vrátane Talianska, nemôže podceňovať riziko ďalšej destabilizácie v regióne a nekontrolovaný prílev nových utečencov do Európy,“ prízvukuje Michele Valensise.

Zdôrazňuje, že Európanom by vôbec nevoňalo, keby sa na slobodu dostali tisíce islamistických ozbrojencov, ktorí sa momentálne nachádzajú v kurdskom zajatí. „Ide, podľa presných výpočtov, o 17 tisíc ozbrojencov a tento počet môže narásť na 30 tisíc, keď si spočítame príslušníkov ich rodín. Tieto údaje nemôžu nevyvolávať znepokojenie vo vzťahu k našej bezpečnosti,“ vysvetľuje taliansky novinár.

Popisuje, že v stane NATO a EÚ panuje zmätok a neistota a predpokladá, že by bolo vhodné, keby sa podarilo dohodnúť s Moskvou na spoločných krokoch. „Európske štáty by mohli  v širšom rozsahu uskutočniť diplomatické porovnávanie zámerov Moskvy na odsun zahraničných vojsk zo Sýrie a skúsiť hľadať možné styčné body,“ podčiarkuje.

Ak je možnosť zastaviť konflikt, ktorý pokračuje osem rokov, a za túto možnosť treba zaplatiť istú cenu, bolo by vhodné zhodnotiť túto možnosť a nájsť najlepšie riešenie, uzatvára Valensise.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj