Rím 14. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Fabio Frustaci)
 
Taliansky premiér Giuseppe Conte vo štvrtok oznámil, že mal “veľmi srdečný” telefonický rozhovor s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, a potvrdil, že obaja sa v piatok stretnú v Paríži aj napriek napätiu medzi oboma krajinami. Zapríčinil ho spôsob, akým Taliansko riešilo prípad záchrannej lode Aquarius vezúcej vyše 600 migrantov.

Na snímke Giuseppe Conte

Premiér Conte, ktorý stojí na čele novej populistickej koalície v Taliansku, vo štvrtok novinárom povedal, že počas telefonátu s prezidentom Macronom v predchádzajúci deň mu francúzsky líder povedal, že “nikdy neurazil Taliansko ani jeho ľud”.
Taliansko si totiž predvolalo francúzskeho veľvyslanca a nahnevane reagovalo po tom, čo hovorca francúzskej vlády Benjamin Grivaux v utorok tlmočil Macronove kritické výroky o situácii okolo záchrannej lode Aquarius. Grivaux oznámil, že Macron kritizoval Taliansko za “cynizmus” a “nezodpovednosť”, keď odmietlo prijať záchrannú loď so stovkami migrantov na palube, uviaznutú pri jeho pobreží.
Migranti teraz už smerujú do Španielska, ktoré ponúklo lodi bezpečné zakotvenie v prístave Valencia. Doraziť tam majú v nedeľu ráno 17. júna.
Premiér Conte dodal, že sa s Macronom zhodol na “potrebe úzko spolupracovať” v otázkach migrácie.
 
Príspevok Taliansky a francúzsky líder sa stretnú napriek napätiu okolo lode Aquarius zobrazený najskôr Hlavné správy.