Rím 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Elio Desiderio/ANSA via AP)

Talianske orgány zhabali loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet pre podozrenie z napomáhania ilegálnej migrácii. Dnes o tom informovali tamojšie policajné zdroje.

Na snímke loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet

Taliansko tak po prvý raz vyvodilo závery v spore o záväzný kódex správania mimovládnych organizácií participujúcich na záchranných operáciách v Stredozemnom mori. Spomínaná nemecká organizácia sa k nemu nepripojila.

Tamojšie orgány prokuratúry z Trapani na Sicílii však zaistenie plavidla na ostrove Lampedusa nespájajú so spomínaným kódexom, ale s konštatovaním, že posádka vzala na palubu opakovane migrantov v spoločnosti líbyjských prevádzačov, aj keď utečenci neboli v ohrození života.
Vyšetrovatelia skúmajú kontakty a možné dohody medzi členmi posádky a líbyjskými prevádzačmi.

Samotná organizácia síce potvrdila prebiehajúce vyšetrovanie a zaistenie plavidla, ktoré by mali odtiahnuť na Sicíliu, avšak všetky podozrenia odmietla. K vzneseniu obvinení zatiaľ nedošlo, pripomenula.

Ešte pred niekoľkými hodinami organizácia ústami hovorkyne Pauline Schmidtovej označila za nezmysel mediálne správy o tom, že jej loď zadržala v Stredozemnom mori talianska pobrežná stráž a prinútila ju vrátiť sa k pobrežiu. Loď podrobili podľa tohto stanoviska bežnej kontrole, ktorú podstupujú všetky plavidlá pomáhajúce migrantom.

“Iuventa nebola skonfiškovaná. Našu posádku nezatkli. Bol to štandardný postup,” uviedla vtedy organizácia na Twitteri.