Hermanovce 14. augusta 2018 (HSP/Foto:FS Hermanovčan)
 
Folklórny súbor Hermanovčan šíril východoslovenský folklór na juhu Talianska. Temperamentné tance, ale aj nádherná farebnosť našich krojov domácich zaujali a účinkujúcich zahŕňali nadšeným aplauzom i scandovaním: Bella Slovacchia.

Záber z festivalu

„Bol to prvý zájazd nášho súboru na Apeninský polostrov a dopadol úspešne. Domáci oceňovali nielen rezkosť tanečníkov, ale aj výkony spevákov, páčili sa im aj naše kroje,“ zhodnotil vedúci folklórneho súboru Hermanovčan Miroslav Jurčišin sedem festivalových dní v mestečku Pontelandolfo, neďaleko Neapolu.

Záber z festivalu

PontenladolFolkFest, ktorý usporiadali miestni folkloristi zo súboru Ri Ualanegli, bol súčasťou tamojšieho kultúrneho leta. Hermanovčania sa tak stali súčasťou mnohonárodného stretnutia, keď domácim svoje umenie ponúkali spolu so zástupcami Španielska, Turecka i Bosny a Hercegoviny. Dve vystúpenia absolvovali v samotnom Pontelandolfo, ďalšie dve v okolitých mestečkách San Giorgio del Sannio a Vitulano. Počas záverečného dňa festivalu sa jeho účastníci podieľali aj na miestnej slávnosti, kedy domáci spoločným pochodom  mestom vzdali úctu patrónovi jedného z kostolov sv. Donátovi. Do slávnostnej bohoslužby Hermanovčania pridali aj slovenské duchovné piesne.

Záber z festivalu

„Bol to náročný zájazd, nielen kvôli horúcim dňom, ktoré tam aktuálne boli, ale aj kvôli neskorým časom, kedy sa koncerty uskutočňovali. Začínali okolo deviatej, desiatej večer, stávalo sa, že my sme potom vystupovali až okolo polnoci a do miesta ubytovania sme sa dostali aj o druhej, tretej nad ránom. Ani vtedy však ruch nekončil, lebo, ako vraveli domáci, Taliani nikdy nespia, a práve vtedy bol čas na stretnutia s ostatnými súbormi a na improvizované spoločné hudobné či tanečné kreácie,“ vraví s úsmevom Miroslav Jurčišin.

Záber z festivalu

Zástupcov  jednotlivých súborov prijalo aj vedenie mesta na čele so starostom Gianfrancom Rinaldim, ktorý, okrem privítania folkloristov v meste, ocenil nadšenie mladých pre zachovávanie tradícií bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. Tí to potvrdili aj vytvorením spoločnej choreografie, kedy sa kruh tancujúcich zmenil na olympijské kruhy, symbolizujúce celistvosť, spojenectvo a medzinárodnú spoluprácu. Tú potom predviedli v úvode záverečného galaprogramu.

Záber z festivalu

Pontelandolfské Rímske námestie pod stredovekou, 25 metrov vysokou  strážnou vežou, bolo počas všetkých vystúpení zaplnené a rozliehal sa ním potlesk nadšených divákov: „Aplauz je ocenením, ktoré sa dá získať len kvalitnou prácou. Teší nás, že potlesk zaznieval pri vystúpeniach našich tanečníkov, potešilo nás však aj ticho, ktoré nastalo počas spevu našich žien či sólistky Dajany Novotnej – hoci domáci možno nerozumeli slovám, zaujali ich hlasmi a melódiami a cítili sme, že si to doslova vychutnávajú. Napokon, potvrdili to aj záujmom o naše hudobné nosiče, ktoré si po koncertoch žiadali,“ dodáva Miroslav Jurčišin.

Záber z festivalu

Hermanovčania okrem zážitkov, kam patrí aj návšteva Neapola, prinášajú z Talianska aj mnoho nových priateľstiev a tiež pozvania na ďalšie festivaly. „Pre našich folkloristov sú zahraničné festivaly formou odmeny. No, ak by sme nemali ochotných ľudí, takých, ako sme teraz našli v spoločnostiach PO CAR, Glasko, GOHR či PD Tulčík, ktoré nás podporili, bola by účasť na takých podujatiach  pomerne zložitá a finančne omnoho náročnejšia,“ dopĺňa vedúci FS Hermanovčan.

Záber z festivalu

xxx
Folklórny súbor Hermanovčan patrí medzi najstaršie folklórne súbory na Šariši, keď vlani oslávil už 50 rokov svojej činnosti. V rámci súboru okrem tanečníkov  pôsobí aj mužská a ženská spevácka skupina a tiež ľudová hudba. Hermanovčan počas svojej existencie vydal dva hudobné nosiče (Z Hermanovec pujdzem a Uzka dražka) pričom aktuálne pripravuje ďalší. Slovenský folklór v podaní tohto súboru už videli diváci v , Bosne a Hercegovine, Turecku, Grécku a opakovane v Poľsku i v Českej republike.

Záber z festivalu
FS Hermanovčan
Záber z festivalu
Záber z festivalu
Záber z festivalu
Záber z festivalu
Záber z festivalu
Záber z festivalu
FS Hermanovčan

Redakciu informoval Milan Grejták
 
Príspevok Taliansku sme ukázali slovenský folklór: FS Hermanovčan na festivale v talianskom Pontelandolfo zobrazený najskôr Hlavné správy.