Rím 18. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Archeological Superintendence of Pompeii)

Z dočasnej výstavy v archeologickom nálezisku Pompeje v južnom Taliansku niekto odcudzil bronzový svorník nevyčísliteľnej hodnoty zo šiesteho storočia pred naším letopočtom. Oznámili to dnes talianske úrady
Na snímke od archeologického dozoru v Pompejách sú vyzdobené strieborné šálky, taniere a misy

Odcudzený artefakt bol jedným zo štyroch svorníkov z brány, ktorú archeológovia objavili na inom nálezisku v Torre Satriano. Všetky štyri svorníky boli exponátmi na výstave Pompeje a Gréci, ktorá je prístupná do konca októbra.
Krádež bola zistená v stredu večer. Svorník bol poistený na 300 eur, uviedlo vo vyhlásení archeologické nálezisko Pompeje.
“Aj keby tento artefakt nebol nesmierne cenný, jeho krádež je urážkou Pompejí a talianskeho kultúrneho dedičstva a dotýka sa ma osobne, pretože pochádzal z oblasti, kde som osobne viedol vykopávky,” vyhlásil riaditeľ náleziska Massimo Osanna.
Miestnosť, v ktorej došlo ku krádeži, strážia počas dňa kustódi a v noci ju monitorujú bezpečnostné kamery. Vedenie náleziska sa obrátilo na políciu, aby krádež vyšetrila a výstavu preto dočasne uzavreli, informovala agentúra DPA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.