Rím 13. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Italian Police/Carabinieri/AP)

Taliansko vyhostilo 36-ročného muža tuniského pôvodu, ktorý mal udržiavať kontakty s ďalším Tunisanom zodpovedným za útok na berlínskom vianočnom trhu s 12 obeťami.
Informovala o tom dnes agentúra DPA.  Muža, ktorý nemal v Taliansku povolenie na pobyt, deportovali po tom, čo ho talianske úrady označili za osobu predstavujúcu hrozbu pre verejnú bezpečnosť.
Ilustračné foto

Jeho kontakty s Anisom Amrim, islamistom, ktorý 19. decembra ukradnutým kamiónom vrážal do ľudí na vianočnom trhu, sa podľa talianskeho ministerstva vnútra začali v lete 2015. Po prepustení z väzenia na Sicílii mal Amrimu zaobstarať SIM kartu. V kontakte s ním zostal aj po tom, čo sa Amri odsťahoval do Nemecka.
Zradikalizovaný Tunisan sa v uplynulých dňoch chcel dostať do Francúzska, v Turíne ho však zadržali a bol odsunutý do vlasti. Amriho štyri dni po útoku v Berlíne zastrelil na predmestí Milána taliansky policajt.
Tunisan, ktorého meno talianske úrady nezverejnili, údajne udržiaval kontakty aj s inými islamistami. Od januára 2015 vyhostilo Taliansko 174 údajných extrémistov, z toho 42 v tomto roku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.