Rím 7. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Alessandro Di Meo)
 
Talianske orgány vyhostili Tunisana, ktorý bol v minulosti v kontakte s krajanom Anisom Amrim, páchateľom teroristického útoku v Berlíne z decembra 2016. Nemenovaný 30-ročný muž sa údajne pohyboval v islamistických kruhoch, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Ilustračné foto

Podľa vyhlásenia talianskeho ministerstva vnútra zadržali tohto muža v meste Latina južne od Ríma a deportovali ho naspäť do krajiny pôvodu. Čelí pritom podozreniu, že patril do Amriho siete v Taliansku. Z Talianska ho vykázali už v roku 2016, na čo však opäť pricestoval ilegálnym spôsobom.
Ešte v marci zadržala talianska polícia viacerých údajných Amriho komplicov.
Amri sa dostal kedysi do Európy cez taliansky ostrov Sicília, kam sa doplavil v člne s utečencami. V Taliansku neskôr strávil približne štyri roky vo väzení, kde sa údajne zradikalizoval. V okolí mesta Latina žil pred tým, ako vycestoval v júli 2015 do Nemecka, aby tam bezúspešne žiadal o azyl.
Berlínsky útok z 19. decembra 2016, pri ktorom Amri uniesol kamión a vrazil s ním do ľudí na vianočnom trhu, si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených. Útočníka po niekoľkých dňoch na úteku zastrelili policajti na predmestí Milána. K Amriho činu sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.
 
Príspevok Taliansko vyhostilo Tunisana, ktorý bol v styku s útočníkom z berlínskeho trhu zobrazený najskôr Hlavné správy.