Rím 23. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
 
Ťažko chorému 23-mesačnému batoľaťu z Británie Alfiemu Evansovi udelili talianske občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na talianske ministerstvo zahraničných vecí

Na snímke zúfalý otec Thomas so synom Alfiem. Thomas Evans bojuje so súdmi a nemocnicou o život svojho dieťaťa

“Talianska vláda dúfa, že bude umožnená okamžitá preprava tohto dieťaťa už ako talianskeho občana do Talianska,” uvádza sa vo vyhlásení daného ministerstva.
Alfieho rodičia vedú zdĺhavý právny spor s Detskou nemocnicou Aldera Heya v anglickom meste Liverpool ohľadom ďalšej starostlivosti o chlapca. Rodičia sa snažili získať povolenie na to, aby syna mohli vziať do Talianska na liečbu. Tamojší lekári však tvrdia, že jeho zdravotný stav je nezvratný a bránili pokusu liečiť ho v rímskej nemocnici. Podľa nich preprava Alfieho do Ríma je nesprávna, život ohrozujúca, márna a pod. Nemocnica si takto obhajovala svoje rozhodnutie dieťa zabiť. Dokonca sudca vo svojom verdikte uviedol, že život malého Alfieho je “zbytočný”, a preto nariadil rešpektovať rozhodnutie nemocnice.
Odvolaním rodičov sa v piatok odmietol zaoberať britský najvyšší súd. Rozhodnutie najvyššieho súdu znamená, že predchádzajúci verdikt odvolacieho súdu zostáva v platnosti – ten potvrdil závery súdov nižšieho stupňa, že letecký prevoz batoľaťa do Ríma na liečbu by bol zbytočný, teda uprednostnili odpojenie prístrojov na podporu chlapcovho života. Rodičia sa odvolali aj na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ktorý do ich prípadu odmietol v pondelok zasiahnuť.
Ukončenie života malého Alfieho bolo naplánované na dnes, 23. apríla o 13. hodine SEČ. Malému Alfiemu mali infúziou podať Midazolam (ako anxiolytikum) a Fentanyl (ako analgetikum) a následne sa mala prestať monitorovať Alfieho dýchacia a srdcová činnosť. Dýchaciu trubicu mali následne odpojiť a lekársky tím mal pozorovať jeho situáciu a zabezpečiť jeho “bezbolestný pokoj a podporu.” Aké ľudské…
Jedným z vedľajších účinkov Fentanylu je zníženie schopnosti dýchania, takže Alfie by nemohol dýchať samostatne. Doslova by sa chemicky udusil…
V poslednej chvíli však Talianska republika udelila občianstvo Alfiemu a jeho rodičom, vďaka čomu by mohli opustiť nemocnicu a previesť dieťa do rímskej nemocnice Bambino Gesu. Riaditeľka nemocnice dokonca osobne pricestovala do Liverpoolu, aby sa postavila na stranu rodičov. Rovnako v čase pred 13. tou hodinou sa zhromaždilo množstvo ľudí pred liverpoolskou nemocnicou a snažili sa vniknúť do nemocnice, aby zabránili zabitiu malého Alfieho. Situácia bola skutočne dramatická.
Alfie je v “polovegetatívnom stave”, čo je dôsledok degeneratívnej neurologickej choroby, ktorú lekári nie sú schopní s určitosťou identifikovať. Dieťa navrhli viacerí odborníci hospitalizovať vo Vatikánom spravovanej Detskej nemocnici Dieťaťa Ježiša (Bambino Gesu) v Ríme. Podporu rodičom vyjadril aj pápež František.
 
Príspevok Taliansko udelilo občianstvo chorému batoľaťu Alfiemu Evansovi z Británie, nateraz ho to zachránilo pred surovou popravou v britskej nemocnici chemickým udusením zobrazený najskôr Hlavné správy.