Rím 2. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sea-Eye)

Taliansko určilo prístav, kde môže zakotviť záchranná loď Alan Kurdi s 88 migrantmi na palube, ktorá v piatok popoludní vplávala bez povolenia do talianskych teritoriálnych vôd. Migrantov z lode si podelia viaceré európske krajiny. Oznámilo to v piatok neskoro večer talianske ministerstvo vnútra, o ktorého vyhlásení informovala agentúra AP

Na snímke záchrana migrantov z lode Alan Kurdi v talianskom prístave

Ministerstvo uviedlo, že loď prevádzkovaná humanitárnou organizáciou Sea-Eye zakotví v juhotalianskom prístavnom meste Taranto.

Loď Alan Kurdi minulú sobotu zachránila pri pobreží Líbye migrantov z člna prevádzačov, ktorý už nebol schopný plavby, pripomína AP. Sea-Eye v uplynulých dňoch vyzývala Taliansko, aby migrantom povolili vylodiť sa na svojich brehoch.

Lodi povolili zakotviť po tom, ako sa Nemecko a Francúzsko dohodli, že prijmú 60 migrantov. Portugalsko sa postará o ôsmich, Írsko o dvoch a zvyšní zostanú v Taliansku.

Taliansko a Malta od vlaňajška odmietajú otvoriť svoje prístavy pre záchranné lode s migrantmi okrem prípadov, keď iné krajiny EÚ súhlasia s tým, že časť z nich prevezmú.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj