Pisa 19. marca 2018 (HSP/bb/Foto: TASR/AP- Eduardo Verdugo, File)
 
Po prvýkrát sa v Taliansku môže stať, že dieťa narodené lesbickému páru bude mať v rodnom liste uvedené dve matky a žiadneho otca

Ilustračné foto

 
Talianka sa zosobášila so svojou americkou partnerkou vo Wisconsine v roku 2014 a neskôr sa tento pár vrátil do Talianska. Chceli mať dieťa, a tak sa obrátili na dánsku kliniku, ktorá použila spermie od anonymného darcu na heterológne oplodnenie vajíčka Američanky.
Dieťa sa podľa želania narodilo v Taliansku, ale nemohlo mu byť uznané talianske občianstvo, pretože biologická matka bola Američanka. V pôvodnom talianskom rodnom liste bolo teda uvedené iba meno Američanky. Po odmietnutí zapisovateľa uviesť ako matku aj Talianku sa obe ženy odvolali na súd v Pise.
“Ak by sa dieťa narodilo v Spojených štátoch, rodný list s dvojitým materstvom by tu bol bez problémov prepísaný,” tvrdí právnik Alexander Schuster, zastupujúci obe ženy v procese.
Pisanský sudca Marco Viani vyhlásil, že pochybuje o ústavnej legitimite zákona, ktorý neumožňuje vypracovanie rodného listu v Taliansku, v ktorom sú dve osoby rovnakého pohlavia uznané za rodičov cudzinca, pretože “neprimerane obmedzuje právo osôb, ktoré sú podľa platného zahraničného práva vo vzťahu, ktorý v plnom rozsahu uznáva aj Taliansko”.
Sudca tiež pripomenul, že “najlepším záujmom dieťaťa musí byť prvoradá úvaha” pri rozhodovaní o tom, ako uplatňovať existujúce zákony, čo môže znamenať uprednostnenie amerického práva umožňujúce dieťaťu uznať obe ženy ako rodičov.
Prípad bol teraz zo súdu v Pise prenesený na ústavný súd, ktorý vyriekne konečné slovo v uznaní alebo v neuznaní oboch žien za rodičov.
 
 
Príspevok Taliansko možno zapíše dve ženy-matky dieťaťu do rodného listu zobrazený najskôr Hlavné správy.