Rím 3. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lisa Hoffmann/Sea-Watch via AP)
 
Taliansko daruje ďalšie plavidlá na pomoc líbyjskej pobrežnej stráži pri zastavovaní migrantov, ktorí sa na mori snažia dostať do Európy. Podľa agentúry DPA o tom v pondelok neskoro večer informovala talianska vláda.

Ilustračné foto

Plavidlá budú z existujúcej flotily talianskej pobrežnej stráže a z loďstva talianskej finančnej a colnej polície Guardia di Finanza, uvádza sa vo vyhlásení po zasadaní kabinetu v Ríme.
Tlačová agentúra ANSA citovala talianskeho ministra dopravy a infraštruktúry Danila Toninelliho, podľa ktorého Líbya dostane 12 plavidiel, z toho desať od pobrežnej stráže.
Líbyjská pobrežná stráž už dostala vlani od Talianska štyri námorné jednotky, ako aj financie a výcvik, jej zdroje sa však naďalej považujú za zväčša nedostatočné, píše DPA.
Nová talianska vláda presadzuje prísnu protiimigračnú politiku a chce, aby boli utečenci zadržaní v Stredozemnom mori vrátení do Líbye. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nedovoľuje plavidlám prevádzkovaným humanitárnymi organizáciami vyloďovať migrantov v talianskych prístavoch. Námietky, že migrantom po návrate do Líbye hrozí mučenie a zneužívanie, označil za “lži”.
 
Príspevok Taliansko daruje ďalšie lode na posilnenie kapacity líbyjskej pobrežnej stráže zobrazený najskôr Hlavné správy.