Taliansko: Cirkev vyzýva k modlitbám za dážď

Rím 31. augusta 2017 (HSP/KAP/Foto:TASR-Scott Heppell )

Vzhľadom na pretrvávajúce sucho v Taliansku vyzval biskup z Rieti Mons. Domenico Pompili k modlitbám za dážď
Ilustračná snímka

Kňazi majú sláviť prosebné omše „ad petendam pluviam“ (lat. vyprosovať dážď), ako informovali diecézne noviny „Frontiera“ online v utorok. Už celé dni stále znova prepukajú na mnohých miestach Umbrie lesné požiare ako pri Monte Giano, pri Amatrice, či  Cittareale. Provinčná vláda uzavrela jazero Lago di Salto pre vodné športy, lebo voda musí byť stále dostupná na hasenie požiarov.
V hlavnom meste Rím sa ráta s vodou na prídel, ako oznámila vodárenská spoločnosť Acea a v prípade nedostatku vody sa má v mnohých štvrtiach v noci znížiť jej tlak. Hrozí, že vyššie poschodia zostanú bez pitnej vody. Opatrenia by sa mohli začať realizovať od pondelka vždy od 23.30 do 5.00 ho. Na zásobovanie nemocníc vodou pristavia cisternové vozy.
Počet zrážok je toto leto o 70 percent pod priemerom ostatných troch rokov. Možný nedostatok vody vzniká z kombinácie zredukovaného odberu z jazera Bracciano, dôležitého rezervoáru Ríma a návratu mnohých Rimanov po dovolenke. Ďalším faktorom je havarijný vodovodný systém. Od mája opravuje Acea v sieti 4700 kilometrov viac ako 1300 netesných miest!

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.