Rím 19. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Italian Finance Police via AP)

Tri mŕtve telá doposiaľ objavili talianski záchranári v hoteli Rigopiano v regióne Abruzzo, ktorý v noci v noci nadnes zavalila mohutná lavína. S odvolaním sa na zdroje z prostredia tamojšej polície o tom informovala talianska agentúra ANSA

Záchranári údajne lokalizovali už aj štvrté bezvládne telo, vyhrabať sa im ho však doposiaľ nepodarilo. Talianska vláda správy o týchto obetiach doposiaľ nepotvrdila.

 Na videosnímke záchranári si razia cestu do hotela Rigopiano po zasiahnutí lavínou 19. januára 2017 v talianskej Farindole. Zatiaľ nešpecifikovaný počet mŕtvych si vyžiadal dnešný incident, pri ktorom lavína zasiahla hotel v talianskom regióne Abruzzo. Hotel Rigopiano sa nachádza neďaleko vrchu Gran SassoNa videosnímke záchranári si razia cestu do hotela Rigopiano po zasiahnutí lavínou 19. januára 2017 v talianskej Farindole. Zatiaľ nešpecifikovaný počet mŕtvych si vyžiadal dnešný incident, pri ktorom lavína zasiahla hotel v talianskom regióne Abruzzo. Hotel Rigopiano sa nachádza neďaleko vrchu Gran Sasso

Trojposchodový hotel Rigopiano sa nachádza blízko vrchu Gran Sasso a leží v nadmorskej výške 1200 metrov a patrí do zimného strediska Farindola. V hoteli sa malo v čase incidentu nachádzať najmenej 20 turistov vrátane detí a sedem členov personálu.

Záchranári mali pre husté sneženie problémy doraziť na miesto nešťastia; prišli tam na lyžiach až pred svitaním. Prvým z nich sa podarilo vytiahnuť dvoch živých ľudí z automobilu zaparkovaného pred hotelom.

Lavína bola pravdepodobne vyvolaná dotrasmi pochádzajúcimi zo zemetrasení s magnitúdou vyše päť stupňov, ktoré v stredu postihli strednú časť Talianska.

Otrasy zeme prišli po tom, ako regióny Abruzzo, Marche a Lazio zasiahlo niekoľkodňové husté sneženie. Mnoho tamojších obcí zostalo neprístupných, záchranárske horské tímy sa k nim pokúšali dostať počas celej noci. Rovnakú oblasť zasiahlo vlani v auguste silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo 298 mŕtvych.

Medzi obeťami v talianskom hoteli zasiahnutom lavínou zatiaľ nie sú Slováci

Rezort diplomacie potvrdil, že medzi obeťami a zranenými v talianskom hoteli Rigopiano v oblasti Abruzzo, ktorý zasiahla v noci nadnes lavína, sa zatiaľ nenachádzajú Slováci. Pre TASR to uviedol riaditeľ tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí SR Igor Skoček.

“Záchranárske práce neustále prebiehajú. Zatiaľ sme nedostali informáciu, že by sa medzi zranenými alebo obeťami mali nachádzať Slováci. Naše veľvyslanectvo v Ríme je v neustálom kontakte so záchranárskymi jednotkami,” informoval Skoček.

Zhruba 30 ľudí zostalo uväznených v hoteli v talianskej oblasti Abruzzo, ktorý zasiahla v noci nadnes mohutná lavína. Podľa záchranárov mnohí z nich neprežili, bližšie údaje o mŕtvych však neboli bezprostredne známe.

Trojposchodový hotel Rigopiano sa nachádza blízko vrchu Gran Sasso a leží v nadmorskej výške 1200 metrov. V hoteli sa malo v čase padnutia lavíny nachádzať najmenej 20 turistov vrátane detí a sedem členov personálu. Záchranári mali pre husté sneženie problémy doraziť na postihnuté miesto, prišli tam až pred svitaním.

Lavína pravdepodobne vyvolali dotrasy pochádzajúce zo zemetrasení s magnitúdou viac ako päť stupňov, ktoré v stredu postihli strednú časť Talianska. Záchranárom sa podarilo vytiahnuť dvoch živých ľudí z automobilu zaparkovaného pred hotelom. Hotel Rigopiano patrí do zimného strediska Farindola.