Rím 27. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Cavalli)
 
Traja talianski opoziční poslanci v nedeľu napriek zákazu sicílskych úradov vstúpili na palubu lode nemeckej mimovládnej organizácie Sea Watch, kde sa nachádza 47 migrantov

Ilustračné foto: Loď mimovládnej organizácie Sea-Watch

Poslancov sprevádzal aj starosta sicílskeho mesta Syrakúzy Francesco Italia, neďaleko ktorého loď Sea Watch 3 kotví, informovala agentúra APA.
Poslanci a starosta si chceli predovšetkým urobiť obraz o stave 13 maloletých migrantov, ktorých taliansky minister vnútra Matteo Salvini nechce nechať vylodiť, hoci o to požiadal súd pre mladistvých v Catanii.
Na palubu lode plaviacej sa po vlajkou Holandska vstúpili aj niekoľkí ľudskoprávni aktivisti, ktorí priniesli lieky a potraviny.
“Problém prisťahovalectva nie je šou alebo skúška sily, ale musí byť riešený zodpovedne na európskej úrovni. Nemôžu byť ohrozené ľudské životy,” povedala poslankyňa konzervatívnej strany Forza Italia a bývalá ministerka pre záležitosti žien Stefania Prestigiacomová.
Riccardo Magi, poslanec strany Piu Europa, spravodajskej televízii SkyTG24 povedal, že migranti na lodi sú vyčerpaní, natlačení na ploche 25 metrov štvorcových a majú prístup len k jednej toalete.
Salvini v reakcii obvinil poslancov z “porušovania talianskych zákonov a podpory nelegálneho prisťahovalectva” a avizoval, že podá žalobu na posádku lode Sea Watch 3, pretože ignoruje nariadenia pobrežnej stráže a ohrozuje životy migrantov.
Ochotu postarať sa o 47 migrantov deklarovala Konferencia biskupov Talianska (CEI) i niektorí obyvatelia Syrakúz. Stovky občanov demonštrovali v sobotu za vylodenie migrantov na Sicílii.
Migrantov posádka zobrala na palubu 19. januára pri pobreží Líbye.
 
Príspevok Talianski poslanci napriek zákazu vstúpili na palubu lode s migrantmi zobrazený najskôr Hlavné správy.