Abruzzo 12. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)
 
Pravicová koalícia ovládla regionálne voľby v stredovýchodnom talianskom kraji Abruzzo. Podľa portálu Politico sa jedná o veľké víťazstvo Ligy Mattea Salviniho, avšak voľby odhalili konkurenciu medzi súčasnými koaličnými partnermi

Na snímke Matteo Salvini

Vo voľbách v Abruzzo pravicová koalícia tvorená stranami Liga (v minulosti Liga severu), Bratia Talianska a Hore Taliansko Silvia Berlusconiho získala 48% hlasov. Stredoľavá koalícia, ktorá doteraz v regióne úradovala, skončila s 31,3% druhá.
Liga získala takmer 28%, čo je veľký úspech v porovnaní s vlaňajšími všeobecnými voľbami, v ktorých získala 17,6% hlasov. Jej koaličný partner Hnutie piatich hviezd, ktoré všeobecné voľby vlani vyhralo s 37,7%, sa v Abruzzo umiestnilo až na treťom mieste s 20% hlasov.
Voľby v tomto malom hornatom regióne ležiacom východne od Ríma boli prvým zápasom o hlasy voličov medzi Hnutím piatimi hviezd a Ligou od tej doby, čo minulý jún vytvorili koaličnú vládu, upozorňuje Politico.
Úspech pravicovej koalície je veľké víťazstvo pre vodcu Ligy Mattea Salviniho, ktorý súčasne zastáva funkciu ministra vnútra a jedného z dvoch podpredsedov vlády. Pred voľbami v Abruzzo Salvini sľúbil vyslať jasný signál Európskej únii.
Opozícia obvinila Salviniho z porušenia zákona, keď v nedeľu ráno na Twitteri vyzval obyvateľov Abruzzo, aby šli hlasovať za Ligu. Podľa talianskych zákonov musia agitácie skončiť deň pred voľbami.
 
Príspevok Talianske regionálne voľby s prehľadom vyhrali pravicoví populisti. “Je to signál EÚ” zobrazený najskôr Hlavné správy.