Talianska polícia zadržala súrodencov, ktorí vraj mali pod kontrolou aj Renziho e-maily

Talianska polícia zadržala súrodencov, ktorí vraj mali pod kontrolou aj Renziho e-maily

Rím 10. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/VTM)

Talianska polícia zadržala dnes pri vyšetrovaní počítačovej kriminality dve osoby, ktoré sú podozrivé z nezákonného získavania materiálov súvisiacich so známymi politikmi a podnikateľmi. Ide o 45-ročného inžiniera a jeho sestru, osobnosti známe vo finančných kruhoch v Ríme, avšak žijúce v Londýne.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Obaja talianski občania majú na svedomí ilegálne ukladanie dôverných informácií o inštitúciách a politických stranách na serveri zhabanom medzičasom v USA, informovali talianske policajné zdroje.
Terčom hakerských “chúťok” tejto dvojice mali byť okrem iných bývalí talianski premiéri Matteo Renzi a Mario Monti, šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi, bankár Fabrizio Saccomanni či vatikánsky minister kultúry, kardinál Gianfranco Ravasi, vyplýva z informácií, ktoré zverejnil prokurátor Roberto Di Legami.
Ako vyplýva zo zaistených dokumentov, hakeri sa ilegálne dostali k 18.000 e-mailovým schránkam. Celkove tak monitorovali život viac ako 20.000 ľudí.
Obaja zadržaní začali s nezákonnými aktivitami ešte v roku 2012 a pokračovali v nich najmenej do augusta 2016. Zatiaľ nie je jasné, či mali v úmysle vydierať spomínané osobnosti prostredníctvom získaných informácií. Indície však tomu nenasvedčujú.
Talianska opozícia v reakcii na tento škandál požaduje od vlády schválenie prísnejších zákonov o ochrane súkromia.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

ZDROJ >>

Komentujte :)