Isola di Capo Rizzuto 16. mája 2017 (HSP/Foto:TASR-Alessandro Di Meo/ANSA via AP)

Minimálne 32 miliónov zarobila talianska mafia na riadení jedného z najväčších táborov pre migrantov v meste Isola di Capo Rizzuto na juhu Talianska. Pri rannej policajnej razii bolo včera zadržaných takmer 70 osôb, vrátane miestneho farára. Podľa polície mafia spolupracovala s katolíckym združením Misericordia, ktoré oficiálne viedlo tábor, už viac ako desať rokov.
Ilustračné foto

“Až okolo 500 príslušníkov policajných jednotiek zadržalo včera 68 podozrivých obvinených z kontaktov s mafiou, vydierania, nelegálneho držania zbraní, podvodov, sprenevery na úkor štátu a z krádeže,” vyhlásila včera polícia v Catanzare, hlavnom meste Kalábrie. Medzi zadržanými bol aj Leonardo Sacco, podnikateľ a riaditeľ katolíckeho združenia Misericordia prevádzkujúceho centrum Sant’Anna Cara a miestny kňaz, Edoardo Scordio.

Pápežov priateľ?
Podľa talianskych novín La Repubblica je práve Sacco pravdepodobne zodpovedný za podpísanie zmlúv na zásobovanie a služby, ktoré zabezpečili mafii milióny eur určených pre migrantov neplatením daní. Okrem toho je talianskej verejnosti dobre známy aj spoločnými fotkami s pápežom Františkom a Angelom Alfanom, bývalým ministrom vnútra a súčasným ministrom zahraničných vecí, ktoré s obľubou zverejňoval na Facebooku.
Prokurátor Nicola Gratteri včera na tlačovej konferencii povedal: “Ak malo 500 migrantov dostať obed, do strediska prišlo len 250 porcií. Ďalších 250 muselo jesť buď vo večerných hodinách alebo na druhý deň. Medzitým pán Sacco, pán farár a ich priatelia priberali a nakupovali drahé autá, byty a jachty.”
Podľa asistenta prokurátora, Vincenza Luberta, priamo do vrecka mafie tak odtieklo minimálne 32 miliónov eur, pričom otec Scordio prijal za svoje “duchovné vedenie a rady” migrantom okolo 150,000 eur.
Združenie Misericordia, ktoré sídli vo Florencii,  vo včerajšom vyhlásení uviedlo, že plne dôveruje štátnym orgánom, a že centrum umiestňuje pod osobitnú správu.
Podozrenia z kriminálnej činnosti v tábore sa objavili už v roku 2013, kedy politička Laura Ferrara zo strany Päť hviezd talianskeho komika Beppe Grilla poukázala na nekalé praktiky v centre – migranti dostávali veľmi malé porcie jedla často po záručnej dobe a centrum nelegálne ubytovalo v leteckých hangároch s dvoma toaletami až 70 neplnoletých detí.

´Ndrangheta
Polícia tiež uviedla, že mnohí z tých, ktorí boli zatknutí, patrili do jednej z hlavných mafiánskych zločineckých organizácií pôsobiacich v Taliansku, tzv. ´Ndranghety. ´Ndrangheta operuje v Kalábrii a je považovaná za jednu z najväčších zločineckých organizácií na svete a hlavného dovozcu kokaínu do Európy. Okrem toho sa zaoberá praním špinavých peňazí a vydieraním. Údajne má okolo 6,000 členov. Okrem tábora pre migrantov v Isola di Capo Rizzuto má podľa talianskej polície prsty aj v riadení dvoch centier na ostrove Lampedusa, ktorý patrí k oblastiam najviac postihnutých migračnou krízou.
Taliansko nie veľmi úspešne bojuje s organizovaným zločinom už desaťročia. Okrem ´Ndranghety tu ešte pôsobia Cosa Nostra (Sicília), Camora (Neapol), ktorá je vzhľadom na prebiehajúcu vojnu klanov považovaná za najkrvavejšiu a dve mladšie, menšie zločinecké organizácie, Sacra Corona Unita (Puglia) a Stidda (Sicília).

Bráň Európu!
Od roku 2014 sa do Talianska dostalo viac ako pol milióna migrantov, prevažne z Líbie. Talianska vláda zriadila prijímacie centrá po celej krajine, riadené sú súkromnými osobami a charitami. Výška poplatkov na ubytovanie a stravu pre migrantov sa ročne vyšplhá až na 16 miliónov eur.
Škandály v súvislosti s utečeneckou krízou rezonujú v Taliansku už dlhšiu dobu. Okrem obvinenia mimovládnych organizácii zo spolupráce s lýbijskými pašerákmi, talianska pobrežná hliadka minulý týždeň zadržala aj kanadskú aktivistku, nezávislú novinárku a prispievateľku do alternatívneho média, The Rebel Media, Lauren Southernovú. Tá sa spolu s ďalšími aktivistami z francúzskeho hnutia Génération Identitaire snažila zastaviť lode mimovládnych organizácií privážajúcich migrantov na talianske pobrežie. Po zverejnení viacerých informácií totiž stále viac ľudí chápe, že migrantská kríza nie je o skutočnej pomoci utečencom, ale o obchode a dovážaní lacnej pracovnej sily do Európy, s katastrofálnymi následkami pre bežných Európanov.  „Ak politici nezastavia člny, my ich zastavíme,“ povedala priamo na kameru v príspevku zverejnenom na Twitteri. Southernová spolu s členmi hnutia Génération Identitaire  a aktivistami z iných európskych krajín spustili aj misiu Defend Europe, Bráň Európu, ktorej misia je aktívne sa začať podielať na obrane Európy, a to nielen za počítačmi v pohodlí obývačiek.

Video

Denisa Vojtenyiová