Kontroly brazílskeho mäsa priniesli prvé výsledky: Takýto hnus sme jedli!

Slovákov vydesil obrovský škandál so skazeným mäsom, ktoré sa z Brazílie dostalo cez Holandsko a Česko až do našich obchodov. Veterinárni inšpektori minulý týždeň kontrolovali mraziarne, sklady, mäsokombináty aj predajne. Dnes sú už známe prvé výsledky.

Prvé výsledky kontroly mäsa z Brazílie potvrdili najhoršie obavy! Dva druhy mäsových výrobkov na našom trhu pochádzajú z brazílskych závodov, ktoré zatvorili po prevalení obrovského podvodu so spracovaním mäsa po záruke aj napadnutého salmonelou. Na dnešnej tlačovej besede to potvrdila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Štátna veterinárna a potravinová správa už stopla predaj 237 produktov a vykonala testy 82 vzoriek. Sú medzi nimi kuracie vnútornosti aj neoznačené nasolené mäso.

Hnus! Pečienky plné žlče!

Kuracie pečienky boli rozmočené, boli zmenenej farby a obsahovali aj žlčovody aj so žlčou. Okrem toho našli nasolené kuracie mäso, no bez informácie o obsahu soli na obale. „Bolo to cielené, pretože mäso už pravdepodobne nespĺňalo kvalitatívne ukazovatele a soľ to mala zastrieť,“ tvrdí riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Zatiaľ sú známe len výsledky senzorického hodnotenia. Laboratórne testy, ktoré majú zistiť prítomnosť salmonely a chemických látok, ešte prebiehajú.

Ministerstvo pôdohospodárstva nariadilo pozastaviť predaj 237 produktov. Okrem obchodných reťazcov ich našli aj v skladoch, malých predajniach a u spracovateľov mäsa.

„Niektorí spotrebitelia si môžu myslieť, že Brazília je ďaleko a tieto produkty sa na našom trhu nevyskytujú, opak je pravdou,“ uviedla Matečná. Bíreš upresnil, že na Slovensko sa ročne dovezie 240 ton hovädzieho a 9 000 ton hydinového mäsa.

zdroj: pluska.sk

Prečo sa vôbec takéto potraviny dostanú ku konzumentom? Dôvod je jednoduchý: Nedostatočná kontrola.
Domnievame sa tiež, že je za tým korupcia .. Kto je za to zodpovedný?